MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin idarə heyəti növbəti toplantısını keçirib. Toplantıda idarə heyətinin sədri Fariz Xəlilli, heyət üzvləri və Nəzarət-Təftiş Komissiyasının üzvləri də iştirak edib.Тoplantıda 2016-cı il üçün hazırlanmış iş planına daxil olmuş fəaliyyətlər müzakirə olunub və təkliflər dinlənilib. Hesabat formatlı bu toplantıda MİRAS İctimai Birliyinin 2015-ci ildə həyata keçirdiyi layihələri və tədbirləri sadalanıb. Həmin tədbirlərə daxildir:
10 yanvar- MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin yaranmasının beş illiyinə həsr olunmuş tədbir;
17-18 yanvar- Makedoniyanın Ohrid şəhərində Makedoniya Sosial Mədəni Antropologiya İnstitutu, ESRA Audiovizual İncəsənət Universiteti, HAEMUS Elmi Tədqiqatlar və Mədəniyyətin İnkişafı Mərkəzi ilə birgə təşkilatçılıqda III Beynəlxalq Mədəni İrs, Yerli İqtisadi İnkişaf, Turizm və Media arasında İnterdisiplinar Əlaqələrə Baxış Konfransı;
20 yanvar- Kocacık kəndində 20 Yanvar faciəsi ilə bağlı anım tədbiri;
22 yanvar- “Təmiz kənd - yerli icmaların iştirakı ilə ekoloji və etnoqrafik identikliyin qorunması və davamlı inkişafı” layihəsini uğurla həyata keçirdiyi üçün İctimai Birliyin sədri Fariz Xəlillinin Fəxri Fərmanla təltif olunması;
1-2 fevral- Bakıda Gənclərin I Beynəlxalq mədəni irs və turizm forumu;
2 fevral- Kalabriya Universitetinin rektoru Gino Mirocle Crisci ilə Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin rektoru və AMEA Mədəniyyət və İncəsənət İnstitutunun rektorunun görüşünün təşkil olunması;
"IV Avrasiya Arxeologiyası Konfransının Materiallarının (1-5 oktyabr 2012, Ağsu, Azərbaycan)"dərc olunması;
12 fevral- Türkiyə Cümhuriyyətinin Qaziantep şəhərində Demar Beynəlxalq Sərgilər şirkətinin təşkil etdiyi Orta Şərq Turizm sərgisində iştirak;
16 fevral- Türkiyə Cümhuriyyətinin Samsun şəhərində Türk Ocağı Cəmiyyəti, Amasiya Azərbaycan Türkləri Mədəniyyət, İncəsənət və Həmrəylik Dərnəyi, Balkan-Rumeli Türkləri Konfederasiyası ilə birlikdə “Nədən Xocalı” adlı seminar;
19 fevral- Tiflisdə "Dostlar üçün Gürcüstan" Beynəlxalq Assosasiyası, Turizm Geo-İnformasiya Mərkəzi və Golden Travel Georgia şirkəti tərəfindən təşkil olunan "Mədəni irs və turizmin tədrisində innovativ metodlar" II elmi-praktiki konfransında iştirak;
24 fevral- 51 saylı məktəbin şagirdləri tərəfindən MİRAS İctimai Birliyi və İdeal Zirvə Tədris Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə Atamoğlan Məmmədlinin pyesi əsasında, gənc rejissor Röyal Cəbiyev tərəfindən səhnələşdirilən "Şəhidlərə kəfən lazım deyil" tamaşasının həmin məktəbdə, 26 fevralda isə Ağsu şəhərindəki Mədəniyyət Sarayında nümayişi;
Mart ayından başlayaraq Ağsu Arxeoloji Ekspedisiyasının fəaliyyəti (Bəyimlidə, Mehrəvanda tədqiqatlar, əldə olunmuş tapıntılar, onların konservasiyası və bərpası);
2 mart- Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetində Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi və MİRAS İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə Universitetin Tələbə Gənclər Təşkilatının dəstəyi ilə “Mədəni irs və Arxeoloji turizm elmi-praktik konfransı”;
10 mart- Xəzər Universitetində MİRAS İctimai Birliyinin təşkilatçılığı, Xəzər Universiteti Tələbə Gənclər Təşkilatının dəstəyi ilə “Mədəni irs və Arxeoloji turizm elmi-praktik konfransı”;
16-18 mart- MİRAS İctimai Birliyinin təşəbbüsü, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, AMEA Folklor İnstitutu, Ağsu rayonu İcra Hakimiyyətinin dəstəyi ilə I Beynəlxalq Tərəkəmə Çərşənbəsi Folklor Festivalı;
1-2 aprel- Bakı şəhərində I Beynəlxalq Tarixdə Soyqırımlar: Faktlar, Reallıqlar, Uydurmalar Simpoziumu;
11-16 aprel- Avropa təhsil, gənclik və idmana dövlət dəstəyi proqramı ERASMUS+ çərçivəsində “Yüksək tədris və fərdi inkişafın təşviq olunması. Qarşılıqlı təcrübədən yararlanmaq” layihəsinin Belçika Türk Dərnəkləri Birliyi və MİRAS İctimai Birliyi tərəfindən birgə həyata keçirilməsi;
23-27 aprel- Səlcuq Universiteti, MİRAS İctimai Birliyi və Rusiyanın Cənubi Federal Universitetinin təşkilatçılığı ilə Rusiya Federativ Respublikasının Rostov-na-Donu şəhərində Beynəlxalq Mədəniyyət, İncəsənət və Folklor Konfransı;
3 may- Ağsu rayonunun Ülgüc kəndi yaxınlığındakı Orta əsr Ağsu şəhəri Arxeoloji Turizm Kompleksi mühafizə zolağında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 92-ci ildönümünə həsr olunan "Tut bağları - mirasımızdır" adlı ağacəkmə aksiyası;
14-16 may- Türkiyənin Konya şəhərində MİRAS İctimai Birliyi, Səlcuq Universiteti Türk Əl Sənətləri Araşdırma və Tətbiqetmə Mərkəzi birlikdə təşkil olunan IV Beynəlxalq Türk İncəsənəti, Tarixi və Folkloru Simpoziumu;
28 may- Avropa Birliyinin “Reflektiv Cəmiyyətlər: Mədəni İrs və Avropa Kimlikləri”
Creative Europe proqramına “Mədəni irsin İdarə Olunması” Beynəlxalq İnternet Məktəbi layihəsinin təqdim olunması;
30 may- MİRAS İctimai Birliyinin Şimali Kipr nümayəndəsi Cəfər Mənsiminin “Uğur kitabı”nın təqdimatı;
27 iyun- kitabevim.az kitab mağazasında Professor Qafar Cəbiyevin publisistik məqalələr toplusundan ibarət olan "Yazılan Qalacaq" kitabının imza günü;
5 iyul və 17 oktyabr tarixlərində MİRAS İctimai Birliyinin təşkilati dəstəyi və gənc mirasçı Fidan Məmmədovanın təşəbbüsü ilə “Nə, Harada, Necə” intellektual yarışması;
“Arxeoloji abidələrin inklüziv turizm perspektivləri və əlillərin reabilitasiyasına dəstək” layihəsi çərçivəsində iyulda Ağsu, Şamaxı və İsmayıllı rayonlarında sorğuların, avqustda isə təlimlərin keçirilməsi;
24 iyul- MİRAS İctimai Birliyinin təşəbbüsü ilə Orta Əsr Ağsu şəhəri Arxeoloji Turizm Kompleksində “Ümumdünya Arxeologiya Günü” münasibəti ilə “Arxeologiya festivalı”;
2-5 sentyabr- Qlazqo şəhərində Avropa Arxeoloqlar Assosiasiyasının XXI Konfransında "Azərbaycanda Arxeoloji və Analitik Tədqiqatlar: Ağsunun orta əsr keramikası" ” mövzusunda təqdimatla iştirak;
8-9 sentyabr- İtaliyanın Verona şəhərində MİRAS İctimai Birliyi, Səlcuq Universiteti Türk Əl Sənətləri Araşdırma və Tətbiqetmə Mərkəzi və Verona Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə IX Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti, İncəsənəti və Mədəni İrsin Mühafizəsi Simpoziumu;
15 oktyabr- MİRAS İctimai Birliyinin Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetində “Arxeoloji abidələrin inklüziv turizm perspektivləri və əlillərin reabilitasiyasına dəstək” adlı layihəsinin Nəticələr, Təkliflər, Tövsiyələr adlı kitabının, layihə çərçivəsində təklif olunan İnkluziv turların və layihə nəticələrinə dair yekun hesabatının təqdimatı;
19-25 oktyabr- MİRAS İctimai Birliyi və İtaliyanın YOCOCU Assosiasiyasının Orta əsr Ağsu Şəhəri Arxeoloji Turizm Kompleksində Arxeoloji sahələrin konservasiyası, bərpası və idarə olunması üzrə tələbə və gənc mütəxəssislər üçün II YOCOCU (Mədəni İrsin Konservasiyasında Gənclər) Ağsu Məktəbi;
5 noyabr- Kitabevim.az mağazasında Professor Qafar Cəbiyevin "Girdiman. Tarixi və Tarixi-coğrafiyası" kitabının təqdimat mərasimi;
7 noyabr-Ümumi Yığıncaq və idarə heyətinə seçkilər;
12 noyabr- Məmməd Səid Ordubadinin Xatirə Muzeyi və MİRAS İctimai Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə muzeydə Konstitusiya gününə həsr olunmuş “Mədəni İrsin İctimailəşməsi" mövzusunda seminar;
17 noyabr- kitabevim.az kitab mağazasında türkiyəli yazar Osman Qazi Kandemirin "Qərənfil" romanının təqdimatı və imza günü;
26 noyabr- Misir Ərəb Respublikasının Azərbaycandakı səfirliyinin nəzdindəki Misir Mədəniyyət Mərkəzində "Azərbaycan-Misir əlaqələrində İslam tarixi və mədəniyyətinin yeri" mövzusunda müzakirələr;
28 noyabr- Xəzər Universitetinin Tarix Departamenti və MİRAS İB-nin Universitetdə "Tələbələrin arxeoloji qazıntılara cəlb olunması nə vəd edir?" adlı seminarı;
7 dekabr- Avropa Birliyi Avropa Tərəfdaşlıq Mədəniyyət və Yaradıcılıq proqramı çərçivəsində Polşa ilə əməkdaşlıq layihəsinin (Study Tour to Poland) hazırlanıb təqdim edilməsi;
11 dekabr- Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetində “Arxeoloji abidələrin idarə edilməsi” mövzusunda seminar;
16 dekabr- Seyid Cəfər Pişəvəri adına Humanitar Fənlər Gimnaziyasında "Qarabağ və mədəni irsimiz" mövzusunda seminar;
17 dekabr- Bülbülün Memorial Muzeyində “Mədəni İrsin Tanıdılmasında Musiqi və Folklor Ənənələrinin rolu” adlı tədbir
İclasda həmçinin MİRAS İctimai Birliyinin elan etdiyi “Kreativ İdeyalar Yarışması”na təqdim olunmuş layihələrə baxılıb. İdarə heyəti üzvlərinin səs çoxluğu ilə 1-ci yerə Gülşən Hüseynova (Beynəlxalq Məsafəli Mədəni İrs Akademiyası), 2-ci yerə Lalə Misirxanova (orta məktəblər üçün vahid mədəni irs kitabı), 3-cü yerə isə Məhbarə Abbasova (rəngli həyətlər) layiq görülüb.Qeyd edək ki, sonda 2015-ci ilin hesabatı və 2016-cı ilin iş planı heyət üzvləri tərəfindən təsdiqlənib.

Board of directors of MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage held its next general meeting. The chairman of the Board, Fariz Khalilli, the members of the board and the members of Monitoring Commiittee took part at the meeting. Тhe activities included into the 2016 work plan were discussed and the proposals heard. This meeting had a reporting format numbering the projects and events arranged by MIRAS Organization in 2015. The events include:
10 January-MIRAS 5-year jubilee party
17-18 January- 3rd International Conference “Ohrid-Vodici, 2015” in Ohrid, Macedonia on 17-18 January 2015 “Rethinking the Framework of Interdisciplinary cooperation between Cultural Heritage, Local Economic Development, Tourism and Media” with Institute for Socio-Cultural Anthropology of Macedonia, Skopje ;University for Audio- Visual Arts “ESRA” - Skopje, Paris, New York, Centre for Scientific Research and Promotion of Culture “HAEMUS”, Skopje, Macedonia
20 January- event on commemoration of 20 January tragedy in Jupa Municipality;
22 January- Chairman of MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage, PhD Fariz Khalilli was rewarded Honourary Degree for the successul implementation of project ‘“Clean Village-Protection of Ecological and Ethnographic Identity with Participation of Local Communes and Sustainable Development” in March-August, 2014
1-2 February, 2015-1st International Youth Forum of Cultural Heritage and Tourism with slogan “Explore, Protect and Promote!”;
2 February-maintenance of collaboration between Calabria University of Italy, Azerbaijan State University of Culture and Arts and Institute of Archaeology and Ethnography of National Academy of Sciences of Azerbaijan (ANAS) and ANAS Institute of Architecture and Arts;
Publication of the book of proceedings of 4th International Congress of Eurasian Archaeology (1-5 October, 2012, Agsu, Azerbaijan);
12 February- participation at Middle East Tourism Fair arranged in Gaziantep city of Turkey by Demar International Fair Company;
16th February- a seminar “Why Khojaly?” in Samsun City of Turkey with Turkish Society, Azerbaijani Turks Culture, Art and Solidarity Association of Amasia, Balkans-Rumeli Turks Confederation;
19 February-participation at 2nd International Scientific Practical Conference “Cultural Heritage and Innovative Technologies in Tourism” held in Tbilisi city of Georgia by Georgia for Friends International Association, Tourism Geo-Information Centre and Golden Travel Georgia;
24 February-arrangement of a spectacle “Martyrs don’t need shroud” performed by the pupils of secondary school No. 51 at the school;
26 February- arrangement of a spectacle “Martyrs don’t need shroud” performed by the pupils of secondary school No. 51 in Agsu Cultural Palace;
March-November-the activity of Agsu Archaeological Expedition (explorations in Bayimli, Mehavan; conservation and restoration of the finds from Agsu);
2 March- a scientific-practical conference on cultural heritage and archaeological tourism with Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan and with support of Student and Youth Organization of the Azerbaijan State Pedagogical University in the University;
10 March-“cultural heritage and archaeological tourism” scientific-practical conference with support of Student and Youth Organization of Khazar University;
16-18 March 1st International Tarakama Charshanba Folklore Festival in Gagali Village of Agsu region with support of Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan and ANAS Institute of Folklore;
1-2 April “1st International Symposium on Genocides of History: Facts, Realities, Falsifications”;
11-16 April realization of the project “Higher education and promotion of personal development. Learn from each other's experiences” with Belgium Turkish Associations Union ERASMUS+ exchange program;
23-27 April - International Culture, Art and Folklore Congress/ Art Exhibition in Rostov-on-Don city of Russia with Southern Federal University (Russia), Selcuk University (Turkey);
3 May- conduct of tree-planting campaign “Mulberry trees Our Heritage” in defense stripe of Medieval Agsu Town Archaeological Tourism Complex near Ulguj Village of Agsu Region; 14-16 May- IV. International Turkic Art, History And Folklore Congress / Art Activities with Turkish Handicraft Research and Application Center of Selçuk University of Turkey and International YOCOCU Association, Italy and Konya Municipality in Konya;
28 May- “Online training Center” Cultural Heritage Management Project submitted to Creative Europe’s call: Reflective Societies: Cultural Heritage and European Identities
30 May- presentation ceremony of “Book of Success” compiled by Jafar Mansimi, representative of MIRAS in North Cyprus Republic of Turkey in International Press Center;
27 June- signing ceremony of "Yazılan Qalacaq" book by honoured journalist of the republic of Azerbaijan, doctor of historical sciences, Professor Gafar Jabiyev at kitabevim.az book-store;
5th July and 17th October- an intellectual game “The Five Minds” in the initiative of the young MIRAS member, Fidan Mammadova;
In July surveys in Agsu, Shamakhi and Ismayilli regions and in August the trainings in the mentioned regions within the project “Tourism perspectives of archaeological monuments and support to disabled rehabilitation”;
24 July-“Archaeology Festival” on occasion of Day of Archaeology in Medieval Agsu Town Archaeological Tourism Complex;
2-5 September- participation at XXI annual meeting of European Association of Archaeologists in Glasgow city of UK with presentation on “Researches in Azerbaijan: the Medieval Ceramics of Agsu” in the session Interpreting the Archaeological Record: Material studies;
8-9 September-IX. International Symposium of Turkic Culture, Art and Protection of Cultural Heritage/Art Activity with Selçuk University of Turkey and the University of Verona in the city of Verona;
15 October- a presentation of final report on inclusive tour and project outcomes offered within the project, Book of Results, Proposals and Recommendations of the project “Tourism perspectives of archaeological monuments and support to disabled rehabilitation” at Azerbaijan State University of Culture and Art;
19-25 October- II International YOCOCU School for students and young professionals on Conservation, Restoration and Management of Archaeological Sites with International YOCOCU Association;
5th November presentation of Professor Gajar Jabiyev’s book: “Girdiman. Hstory and Historical Geography” in kitabevim.az book shop;
7 November-general meeting and elections for Board of MIRAS;
12 November- a seminar on “Cultural Heritage Socialization” dedicated to National Constitution Day in Mammad Said Ordubadi’s Memorial Museum;
17 November-presentation of Carnation book by Osman Kazi Kandemir published by MIRAS Organization in kitabevim.az book shop;
26 November- discussions on subject “The role of Islamic history and culture in Azerbaijani-Egyptian relations" at Egyptian Cultural Center of embassy of Egypt to Azerbaijan;
28 November- seminar on “What involvement of students to archaeological excavations promises” in Khazar University with History Department of the University;
7 December-application to study tour to Poland within EU-EaP Culture and Creativity Partnership Program;
11 December- the seminar on “Management of archaeological monuments” in Azerbaijan State University of Culture and Arts;
16 December- a seminar entitled “Garabagh and our cultural heritage” was held in Humanitarian Gymnasium named after Seyidjafar Pishavari ;
17 December- a seminar entitled “The Role of Music and Folklore Traditions in Recognition Of Cultural Heritage” was held in Bulbul Memorial Museum jointly by the Museum.
The projects submitted to the competition “Creative Ideas” announced by MIRAS Social Organization were considered. The Board members voted for the participants and Gulshan Huseynova (International Cultural Heritage Academy), Lala Misirkhanova (unique cultural heritage book for secondary schools) and Mehbara Abbasova (colourful yards) were the winners in consequence. In the end, 2015 year report and 2016 year’s work plan were confirmed by the Board members.