AĞSU RAYONUNUN GƏGƏLİ KƏNDİNDƏ “YURD GÖRÜŞÜ” TƏDBİRİ KEÇİRİLİB
Dekabrın 26-da Ağsu rayonunun Gəgəli kəndində "Ağsuda zəngin alban mədəni irsi - Nərgizava" kitabının təqdimatı, Gəgəli kənd Həkim Fazil Cəlilov Mədəniyyət evinin açılışı, I Tərəkəmə Çərşənbəsi Folklor Festivalı fotosərgisinin nümayişi, Gəgəli kənd Qadınlar Klubunun hazırladığı əl işlərinin yarmarkasından ibarət Gəgəlilərin yurd görüşü tədbiri keçirilib.
Ağsu rayonunun Gəgəli kəndi Azərbaycanın tərəkəmə obalarından birinin - Axtaçı obasının məskunlaşması nəticəsində yaranıb. Kəndin məhəllələri altında e.ə. V əsrdən başlayaraq istifadə olunan Nərgizava antik dövr qəbristanlığı yerləşir. 1997-ci ildən başlayaraq fasilələrlə arxeoloji tədqiqatların aparıldığı Nərgizava abidəsi haqqında abidəni ortalığa çıxaran arxeoloq, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlillinin "Xəmsə - Nərgizava, Mehravan, Şıxməzid, Ağsu, Xançoban" seriyasından ilk kitabı "Ağsuda zəngin alban mədəni irsi - Nərgizava" kitabında indiyə qədər aparılmış tədqiqatlar haqqında geniş məlumat verilib. Əsərdə tədqiqatçının diqqət çəkən məqamları xüsusilə vurğulanmalıdır. Kitab AMEA Memarlıq və İncəsənət İnstitutu Elmi Şurasının qərarı ilə nəşr olunub. Kitabın elmi redaktoru professor Kübra Əliyeva, rəyçiləri professor Qafar Cəbiyev və professor Şikar Qasımovdur. Kitabın içərisindəki zəngin maddi-mədəniyyət nümunələrindən xəbər verən foto və rəsmlər maraq doğurur.
Gəgəli kəndində 50 ildən çox həkim işləmiş Fazil Cəlilovun evi müxtəlif tədbir, festival, sərgi, təlim keçirilməsi üçün seçilmişdir. 7 noyabr 2015-ci ildə MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin Ümumi Yığıncağının qərarı ilə həmin ev birliyin hüquqi ünvanı olmuşdur. İctimaiyyətə Həkim Fazil Cəlilov Mədəniyyət Evi kimi təqdim olunan bu bina və həyətdə gələcəkdə MİRAS İctimai Birliyinin layihə və tədirlərinin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub. Həkim Fazil Cəlilovun 50 il ərzində işlətdiyi tibb alətləri, sənədlər, kitablar xüsusi vitrində nümayiş olunub.
2015-ci ilin 16-18 mart tarixlərində keçirilən I Tərəkəmə Çərşənbəsi Folklor Festivalında iştirak edən türk, gürcü və yerli fotoqrafların çəkdikləri fotolardan ibarət sərgi çoxdandır ki, müxtəlif yerlərdə nümayiş olunub. İzmir, Konya, Tbilisi və Ağsuda nümayiş olunan fotolar Gəgəli kəndində ziyarətçilərə təqdim olunub. 2016-cı ilin 14-16 mart tarixlərində II Tərəkəmə Çərşənbəsi Folklor Festivalı keçiriləcəkdir.
Artıq iki aydır ki, Gəgəli kənd Qadınlar Klubu fəaliyyət göstərir. İlkin olaraq onlar ənənəvi üsulla palaz toxumaq üçün iki dəzgah quraşdırıblar, üzərində "Ağsu" və "Gəgəli" yazılan hədiyyəlik palazlar toxuyublar. Ağsu rayonu İcra hakimiyyətinin başçısı Ənvər Seyidəliyev həmin palazların ərişini kəsərək görülən işə xeyir-dua verib, xalqımızın bu ənənələrinin qorunması üçün lazımi dəstəyi verəcəklərini qeyd edib. Mədəniyyət Evində baş tutan yarmarkada palaz ustaları Simuzər Xəlilova, Tahirə Mehdiyeva, Tamara Mehdiyeva və Əntiqə Həsənovanın əl işləri həm nümayiş olunub, həm də iştirakçılar tərəfindən satın alınıb.

Local Residential Meeting Held in Gagali Village of Agsu Region
On 26th December 2015 presentation ceremony of “rich Albanian cultural heritage in Agsu-Nargizava” book, the opening of Doctor Fazil Jalilov Cultural House in Gagali, I Tarakama Charshanba Folklore Festival photo-exhibition and Gagali residential meeting of art work of Gagali Women Club were held in Gagali Village of Agsu region.
Gagali Village of Agsu region was created as a result of residence of Akhtachi hamlet, one of tarakama abodes of Azerbaijan. Nargizava antique cemetery used since 5th century B.C. is located under the village estates. Wide information was given on the conducted explorations in the book “rich Albanian cultural heritage in Agsu-Nargizava” the first book from the series of "Khamsa - Nargizava, Mehravan, Shikhmazid, Agsu, Khanchoban" of archaeologist and PhD Fariz Khalilli displaying Nargizava Monument where archaeological explorations carried out since 1997. The book was published with the decision of Scientific Council of ANAS Institute of Architecture and Art. The editor of the book is Professor Kubra Aliyeva, reviewers- Professor Gafar Jabiyev and Professor Shikar Gasimov. Photos and pictures in the book describing rich artifacts are very interesting.
The house of Fazil Jalilov worked as a doctor for more than 50 years in Gagali Village was chosen for arrangement of events, festivals, exhibitions, and trainings. On 7th November, 2015 that house was appointed as legal address of the MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage due to the decision of the general assembly of the organization. It is intended to organize events and projects of MIRAS Organization in this building known in the community as Dr. Fazil Jalilov Cultural House. The medical tools, documents, books used by F. Jalilov for 50 years are demonstrated in the show-case of the house.
The exhibition of the photos taken by Turkish, Georgian and Azerbaijani photographers during 1st International Tarakama Charshanba festival held in Gagali Village of Agsu on 16-18th March 2015 was shown in different parts of the world for many times. The photos shown in Izmir, Konya, Tbilisi and Agsu were presented for Gagali visitors. On 14-16th March, 2016 II International Tarakama Charshanba Festival will be arranged.
It is two months that Gagali Women Club functions in Gagali. They primarily installed two machines to weave traditional palaz (rug) and prepared palaz written over “Agsu” and “Gagali” words as a gift. Anvar Seyidaliyev , the head of Agsu region Executive Power gave his blessings for the done work and cut the rug throne adding that they would support duly the preservation of these traditions of our people. The hand works of masters of the palaz, Simuzar Khalilova, Tahira Mehdiyeva, Tamara Mehdiyeva and Antiga Hasanova were shown and sold in the fair held in the cultural house.