Episkeptis” dekorativ-tətbiqi sənət beynəlxalq bədii sərgisi
Miras İctimai Birliyi, Gəncə şəhər Uşaq Rəssamlıq Məktəbi, Epikür Bağı restoranının təşkilatı dəstəyi ilə 16-17 iyul 2016-ci il tarixlərində Gəncədə “Episkeptis” dekorativ-tətbiqi sənət beynəlxalq bədii sərgisi keçiriləcək.
Sərgidə Gəncəyə qonaq gələn S.Q.Stroqanov adına Moskva Dövlət Sənaye-İstehsalat Akademiyasının müəllim və tələbə kollektivinin bədii şüşə əsərləri və Gəncənin dekorativ-tətbiqi sənət rəssamların şüşə üzərində vitraj, milli geyim nümunələri, zərgərlik və s. müxtəlif istiqamət, texnika və mövzularda işlənmiş əsərləri nümayiş olunacaq. Ekspozisiyaya MDSİA-nin müəllimi Butina Anna Albertovna, MDSİA-nın tələbələri Kulikova Anna, Melniçuk Mariya, Tarasova Ekaterina, Smirnova Mariya və s., Gəncə rəssamlarından isə Şəhla Nəzərova, Sona Məhərrəmova və s. ümüumilkdə 30 əsəri nümayiş etdiriləcək.
Sərginin açılışı 16 iyul 2016-cı il tarixdə saat 19.00-da Epikur bağında keçiriləcək. Sərgiyə giriş sərbəstdir.
“Episkeptis” dekorativ-tətbiqi sənət sərgisinin konsepsiyasına əsasən episkeptis yunan dilindən tərcümədə --qonaq, kimisə dostcasına ziyarət edən şəxsdir. Sərgiyə bu adın verilməsi və məhz Epikur bağında keçirilməsi təsadüfi deyildir. Belə ki, yunan filosofu Epikürun və onun davamçılarının etiketinə əsasən, onların məkanına və geniş anlamda Azərbaycana, Gəncəyə gələn hər kəs qonaqdır: “Qonaq, sən burada zövq alacaqsan; burada məmnuniyyət-ən ali mənəvi sabitlik vəziyyətidir”.
Sərginin kuratoru Məhbarə Abbasovadır.
Layihənin məqsədi bölgədə olan mədəni həyatın inkişafına təkan vermək, bədii sərgi həyatını canlandırmaq, istedadlı və yaradıcı gənclər arasında beynəlxalq müstəvidə şəbəkələşməni ilkin olaraq qurmaq və gələcək inkişafına zəmin yaratmaq, Gəncədə müxtəlif istiqamətlərdə işləyən tətbiqi-sənət rəssamlarını Rusiyadan olan rəssamlarla bir araya gətirmək, bütöv bir ekspozisiyada birləşdirməkdir.

Episkeptis decorative-applied international art exhibition will be held on 16-17 July, 2016 in Ganja co-arranged by MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage, Ganja Children Art School and Epikur Garden.Art glass works of teachers and students of Moscow State Academy of Industrial Art named after S.G. Stroganov visiting Ganja and the stained glass, national wears, jewelry and other works trimmed in different directions, techniques and topics by Ganja’s decorative-applied artists will be presented at the exhibition.
The teacher of the Academy, Butina Anna Albertovna, students Anna Kulikova, Maria Melnichuk, Ekaterina Tarasova, Maria Smirnova and from Ganja artists Shahla Nazarova, Sona Maharramova and others will show their works. In tote, 30 works will be shown there.
The exhibition will be open on 16th July 2016 at 07.00 pm in Epikur Garden. The entrance is free.
Regarding the concept of “Episkeptis”: due to decorative-applied art conception, “episkeptis” means “a guest”, “a visitor” in Greek. The naming of the event in such a way and it holding in the Epikur Garden is not occasional. Thus, Greek philosopher Epikur and his followers, considered that, each person visiting them, a guest, i.e. Azerbaijan, Ganja: “Hey, my guest, you will enjoy this place. This is the place with the state of supreme spiritual stability."
The exhibition curator is Mehbara Abbasova. The purpose of the project is to stimulate the development of cultural life in the region, to enliven art exhibition life, to maintain primarily the networking on international level among talented and creative youth and to create conditions for future progress, to bring together decorative artists working in different fields working in Ganja, with Russian artists, combine in one through exposition.