III BEYNƏLXALQ TƏRƏKƏMƏ ÇƏRŞƏNBƏSİ FOLKLOR FESTİVALI
Azərbaycanda Şirvan bölgəsinin iri obalarından biri olmasına rəğmən Axtaçı obası haqqında az yazılmış, etnoqraf və folklorşünasların tədqiqatlarından kənarda qalmışdır. Axtaçı obasını oğuz boy təşkilatı ilə əlaqələndirən türkoloq Zəki Vəlidi Toğan onların getdikləri yerlərdə geniş torpaqlara malik olduğu və tümənlərə rəhbərlik etdiklərini yazır. Axtaçı obasının əsasını təşkil etdiyi kəndlərimizdən biri Ağsu rayonunun Gəgəli kəndidir. Əhalisi tarixən qışlaq, yaylaq və yazlaq torpaqlarında maldarlıqla məşğul olmuş bu türk obasının bəzi folklor nümunələri özünəməxsusluq təşkil edir. Axır çərşənbədə oturma hadisəsi və insanlarla yanaşı heyvanların da çərşənbə tonqalından keçirilməsi adətinin təhlili bu obanın timsalında əski türklərdə axır çərşənbə mərasiminin necə önəmə malik olduğunu görməyə imkan verir. MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi Ağsu rayonunun Gəgəli kəndində hər il olduğu kimi axır çərşənbə günlərində III BEYNƏLXALQ TƏRƏKƏMƏ ÇƏRŞƏNBƏSİ FOLKLOR FESTİVALI-nı keçirməyi planlaşdırır. AMEA Folklor İnstitutu və Ağsu rayonu İcra Hakimiyyəti Festivalı dəstəkləyir. Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi Ağsu rayonu Həqiqət Musayev adına Gəgəli kənd ümumi orta məktəbinin nəzdindəki Tərəkəmə folkloru araşdırma və təbliğat qrupu festivala təşkilati dəstək göstərir.
Festival 2 gecə 3 gün ərzində baş tutacaq. Festival çərçivəsində müxtəlif folklor qruplarının mədəni proqramlarında iştirak etmək, sərgi-yarmarkaya qoşulmaq, oturma gecələrini və axır çərşənbə tonqallarını izləmək, Şamaxı və Ağsu turuna qatılmaq mümkündür. Kənd sakinləri ilə təmasda olmaq, kənd mətbəxini dadmaq, qurşaq atmaq, kənddən maraqlı fotolar çəkmək, folklor araşdırması aparmaq və s. mümkün olacaq. Festival çərçivəsində məktəblilər arasında muğam müsabiqəsinin keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Turun qiyməti:
Bir gecə iki gün üçün - 45 manat
İki gecə üç gün üçün - 60 manat
19 mart
08:00 - Toplanış (Şamaxı yolu, Leyla şadlıq sarayı qarşısı)
20 mart
20.00-05.00 - Axşam kənddə oturulacaq. Adətə görə sakinlər niyyət edir, axşam səhərə qədər yatmadan otururlar, bir başqa deyimlə çillə çıxarırlar. Tura qatılanlar da bu evlərdə yerli sakinlərlə oturacaq, adətin tərəfi olacaqlar. Adətə görə yatan, yuxulayan adamlar yatdığı yerə tikilir. Dastanlar söylənilir, nağıllar danışılır, qurşaq atılır, müxtəlif oyunlar oynanılır, yarışmalar olur, hekayələr, rəvayətlər dinlənilir.

There were written few things about Akhtachi hamlet despite being one of large abodes of Shirvan region of Azerbaijan and thereby stayed beyond studies of ethnographers and folklore studies. Zaki Validi linked Akhtachi hamlet with Oghuz wrote that they possessed wide lands and dominated Tumens. Gagali Village of Agsu region is one of the villages which have Akhtachi hamlet. In this Turkish abode the population of which were engaged historically in cropping in winter, summer and spring pastures, some folklore samples are special. The analyses of oturma (rite due to which local people stay awake during the whole night) and passing of animals over bonfire like people provides opportunity to see the importance of Akhir Chranshanba ceremony in example of this place. MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage plans to hold 3rd International Tarakama Charshanba Folklore Festival in Gagali Village of Agsu region during last Tuesday (charshanba) of each year, this  year on 19-21 March 2018 in Agsu, Azerbaijan. The event is supported by ANAS Institute of Folklore and Agsu region Executive Power. The term of the festival will be 2 nights and 3 days. It is possible to take part in cultural programs of various folklore groups within the festival, join exhibition-fair, to follow oturma rite and akhir charshanba bonfires and Shamakhi and Agsu tours. Being in touch with villagers, tasting rural food, taking interesting photos of the village, doing folklore studies will be available at the festival. Folklore groups of different countries, cultural facilities and tourism companies wishing to promote and introduce their traditions of spring are invited to join to the festival.
Tour prices:
One night, 2-day- 45 AZN
Two night-3 day-60AZN
19 March 2018
20 March 2018
19.00-20.00 – Bonfire is burnt. Wish lanterns on the sky.
20.00-05.00 – People will sit the whole night in the village. The settlers sit till the morning for their wishes due to the traditions. The tour participants will stay together with the village settlers and join them. The people who unwillingly sleep on that night will be sewn onto their mattress. During that night there will be retold epos and tales, various games played and legends heard.
05.00-07.00- Tarakama charshanba starts before dawn. All domestic animals are brought to the charshanba. Later all participants also join the the charshanba.