Tarixi Yerlər və Abidələr III Beynəlxalq Ağsu Simpoziumu işini yekunlaşdırıb
Oktyabrın 15-17-də Prof.Dr. Kamil İbrahimovun əziz xatirəsinə həsr olunan və Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidmətinin "Orta əsr Ağsu şəhəri" Dövlət Tarix-Mədəniyyət Qoruğu, “Miras” Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi, Gürcüstan Qafqaz İrsi Tədqiqat İnstitutu, İtaliya YOCOCU Assosiasiyası və Ağsu Tədris Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən “Tarixi Yerlər və Abidələr III Beynəlxalq Ağsu Simpoziumu” işini yekunlaşdırıb.
Simpozium işini 3 gün ərzində, 4 bölmə şəklində “Miras” Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin Yutub, "Orta əsr Ağsu şəhəri" Dövlət Tarix-Mədəniyyət Qoruğunun Feysbuk, Tvitter və İnstaqram hesablarında canlı yayım formasında davam etdirib. Ümumilikdə 30-dan çox məruzə-çıxış və dörd poster təqdim olunub. Simpoziuma Azərbaycan Texniki Universiteti, Azərbaycan  Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti, Azərbaycan Turizm və Menecment Universiteti, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi, Memarlıq və İncəsənət İnstitutu, M.Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutu və Naxçıvan bölməsi, “Qədim Şəmkir Şəhəri” Dövlət Tarix Mədəniyyət Qoruğu, "Avey" Dövlət Tarix-Mədəniyyət Qoruğu, “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu, “Atəşgah Məbədi” Dövlət Tarix-Mədəniyyət Qoruğu, "Yanardağ" Dövlət Tarix-Mədəniyyət və Təbiət Qoruğu, "Çıraqqala-Şabran” Dövlət Tarix-Mədəniyyət Qoruğu, Türkiyə Aydın Adnan Menderes Universiteti, Türkiyə Kocaeli Muzeyi, İtaliya Boloniya Universiteti, İtaliya YOCOCU Assosiasiyası, Rusiya Novosibirsk Dövlət Universiteti, Rusiya Tümen Dövlət Universiteti, Təbriz İslam İncəsənət Universiteti, Albaniya Fransız-Alban Kolleci, Makedoniya Strateji Araşdırmalar Mərkəzi, “Miras” Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi, İsmayıllı Regional Mədəniyyət İdarəsi Ağsu Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sistemi, Sumqayıt Dövlət Rəsm Qalereyası və digər elmi-tədqiqat müəssisələrinin əməkdaşları məruzə və posterlə qatılıblar. İştirakçılara sertifikatlar təqdim olunub.
Simpoziumun yekun iclasında “Tarixi İpək yolu” turizm marşurutunun təqdimatı layihəsi haqqında ictimaiyyətə məlumat verilib. Arxeoloji, etnoqrafik və aqro turizmi baxımdan mühüm əhəmiyyət kəsb edən bu layihə qədim və orta əsrlər dövrlərində Şamaxı və Ağsu arasındakı  Ortabulaq yolu olan tarixi İpək yolunu nəzərdə tutur və Qazan arxı, Pir Bəxtiyar türbəsi, Cavanşir yaşayış yeri, Şeyx Dursun türbəsi, Kələxana türbələri, Nərgizava nekropolu kimi abidələri ehtiva edir.

III International Agsu Symposium of Historical Places and Monuments Ended
III International Agsu Symposium of Historical Places and Monuments dedicated to honourary memory of Prof. Dr. Kamil Ibrahimov and co-organized on 15-17 October by "Medieval Agsu City" State Historical-Cultural Reserve under State Service of Cultural Heritage Conservation, Development and Rehabilitation of Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, MIRAS  Social Organization in Support of Studying  of Cultural Heritage, Caucasus Heritage Research Institute, YOCOCU Association of Italy and Agsu Training Center ended its work.
The symsposium continued its work as live broadcast in Youtube channel of MIRAS Social Organization and Facebook, Twitter and Instagram accounts of Agsu Reserve within three days in four sections. In general, over 30 presentations and four posters were submitted at the symposium. The employees of Azerbaijan Polytechnic University, Azerbaijan State University of Culture and Arts, Azerbaijan Tourism and Management University, Institute of Archaeology and Ethnography, as well as National Museum of History of Azerbaijan, Institute of Architecture and Art, Institute of Manuscripts named after M.Fuzuli and Nakhchievan branch of Azerbaijan National Academy of Sciences, “Ancient Shamkir city” State  Historical-Cultural Reserve, "Avey" State Historical-Cultural Reserve, State Historical-Architectural Reserve “Icheri sheher”, “Ateshgah Temple” State Historical-Cultural Reserve, “Yanardag” State Historical, Cultural and Natural Reserve, Chiraggala-Shabran State Historical-Cultural Reserve, Adnan Menderes University, Aydın, Turkey, Kojaeli Museum of Turkey, Alma Mater Bologna, Italy, Italy YOCOCU Association, Novosibirsk State University and Tumen State University of Russia, Tabriz Islamic Art University of Iran, French-Albanian College of Albania, Center for Advanced Researches of Macedonia, MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage, Agsu region Central Library System under Ismayilly region Cultural Department, Sumgayit State Art Gallery and other scientific-research institutions participated at the symposium with presentations and posters. The participants were granted certificates.
The project on tour route of “Historical Silk Way” brougt into the notice of the public during final meeting of the symposium. The project assuming great importance from archaeological, ethnographic and agro tourism aspects cites Ortabulag road between Shamakhi and Agsu in ancient and medieval ages, that is historical Silk road and embraces the monuments like Gazan ditch, Pir Bakhtiyar Tomb, Javanshir dwelling, Sheikh Dursun Tomb, Kelekhana Tombs and Nargizava necropolis.