İRƏVANIN TƏPƏBAŞI (KOND) MƏHƏLLƏSİ ÜMUMDÜNYA İRSİ KİMİ QORUNMALIDIR
"İrəvan şəhərində Azərbaycan milli-mədəni, tarixi irsinin sonuncu qalığı Təpəbaşı məhəlləsinin taleyi: Ermənistanda Azərbaycan xalqının irsinin dağıdılması və tarixi izlərinin silinməsi" üzrə araşdırmanın aparılması və nəticələrinin aradan qaldırılması istiqamətində təkliflərin hazırlanması təqdirəlayiqdir.
Bir tarixçi, bir mədəni irs mütəxəssisi kimi əminliklə deyə bilərəm ki, Qafqaz əzəldən türk yurdudur. Qafqazın müsəlman və qeyri-müsəlman mədəniyyətinin formalaşmasının, şəkillənməsinin əsas sərmayəçisi və ilhamvericisi elə oğuz və qıpçaq türkləri olmuşdur. Türklərin dinamizmi, hərəkətliliyi, varlılığı, dövlətliliyi onların Qafqazın hər yerində olmasına imkan yaratmışdır. Bu mənada müasir Ermənistan Respublikası ərazisi müsəlman və qeyri-müsəlman türklərin qədim yurdlarındandır və orada bu tezisin dərin tarixi qatları, dəlilləri vardır. Doğrudur, bu tezisin anlaşılması üçün yerüstü və sənədlərlə bağlı araşdırmalar tədqiqatçılarda müəyyən fikir yaradır. Lakin unudulmamalıdır ki, indiyə qədər Qafqazın oğuz və qıpçaq türk identikliyinin, özünəməxsusluğunun akademik səviyyədə araşdırılmaması həqiqətin doğru anlaşılmasına imkan verməmişdir.
Bu həqiqətdir ki, türklər ekzoqamlığa, kənar nikahlılığa üstünlük verdikləri üçün dünyanın hər yerində Rusiyada, Çində, Hindistanda, Misirdə, Avropada olduğu kimi qriqoryan qıpçaqlar və xristian uyğurların nümunəsində dil və din dəyişdirməyə loyal yanaşmış, meyilli olmuşlar. Məhz bu mənada türk maddi və mənəvi mədəni irsi dünyada geniş çevrələrə yayılmışdır. Türklərin qısa müddətdə konfederasiyalar qurmaq bacarığı onları dövlətçilik ənənələrini müsəlman və qeyri-müsəlman çevrələrə daşımağa da imkan vermişdir. Odur ki, Ümumdünya irsi adına Qafqazın türk identikliyi, onun yerüstü və yeraltı izləri dərindən araşdırılmalıdır. Azərbaycan Respublikası Qafqazın əsas aparıcı dövlətinə çevrilməklə digər dövlətlərə qəbul etsələr də, etməsələr də müsbət mənada sərmayə və ilham mənbəyi olmuşdur. Bilinməlidir ki, türklər heç vaxt həqiqətin öz adı ilə çağırılmasından çəkinməmişlər, əksinə onu təşviq etmişlər.
YUNESKO da daxil olmaqla ICOMOS, ICOM, WMF, EAA və s. kimi dünya irs qeyri-hökumət təşkilatları sülh naminə Qafqazın, xüsusilə onun son iki min ilinin tarixi həqiqətlərinin anlaşılması üçün akademik fəaliyyətləri dəstəkləməli, irsin sənədləşdirilməsi və qorunmasını təşviq etməlidir. Bu fəaliyyətlər gərək arxeoloji, antropoloji, etnoqrafik, epiqrafik, numizmatik, paleoqrafik baxımdan daha həssas və dəqiq şəkildə həyata keçirilsin, sənədləşdirilsin. İrəvan şəhəri haqqında sənədlər və mənbələr əhəmiyyətlidir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə mənbəşünaslıq və tarixşünaslıq əsasında hazırlanan kitablar və onların müxtəlif dillərdə tərcüməsi bu işin bazasını təşkil etmişdir. Bununla yanaşı, görülmüş işin sona çatdırılması maddi irs dəlillərinin "in situ" əldə edilməsi, toplanması, təhlil edilməsi, təklif-tövsiyələrin hazırlanması və akademik nəşrlərin ortaya çıxması ilə mümkün olacaqdır.
İrəvan şəhəri Qafqazın ən önəmli paytaxt şəhərlərindən biri olmaqla əsası Azərbaycan türkləri tərəfindən qoyulmuşdur. İrəvan şəhəri həm Azərbaycan, həm Türkiyə türklərinin ortaq mirasıdır, öz maddi və mənəvi mədəni irsi ilə həm də ümumdünya mirasıdır. Bircə onu xatırlatmaq istərdim ki, Topqapı sarayının bir guşəsi məhz Rəvan köşkü adlanır. Qacar elementinə əsasən İrəvan şəhərinin mədəni irsinin ermənilər tərəfindən saxtalaşdırılması, farslaşdırılması cəhdləri yolverilməzdir və beynəlxalq cinayət təşəbbüsüdür. Məlumdur ki, qacarlar Azərbaycan türk obaları konfederasiyasının başında dayanan əsas obalardan biri olmuşdur. Hələ Fəzlullah Rəşidəddin Cəmi ət-Təvarix əsərində Qacar Axtaçının adını çəkməklə onun obasının formalaşması və Qafqazda idarəçiliyi haqqında məlumat vermişdir.
Artıq bu tədqiqatdan da göründüyü kimi İrəvan şəhərində bütün Azərbaycan yerüstü və yeraltı mədəni irs abidələri mütəxəssislər tərəfindən bilinir və lokalizə olunmaq imkanına malikdir. İrəvan şəhərinə və onun mədəni irsinə beynəlxalq konvensiyalar çərçivəsində yanaşılmalı, beynəlxalq təşkilatların faktaraşdırıcı missiyası bu irsin hazırki vəziyyətinin monitorinqini həyata keçirməlidir.
Bildirmək istəyirəm ki, "Miras" Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi özünün çoxsaylı peşəkar və akademik imkanları olan üzvləri ilə birlikdə İrəvan şəhərində monitorinq, araşdırma, qoruma və təbliğ məsələsində alternativ imkanlar təmin edə bilər. Dünya Abidələr Fondu hər iki ildən bir dünyanın təhlükə altında olan mədəni irs abidələrini müəyyənləşdirir. Əslində Təpəbaşı yaşayış massivinin təhlükə altında olması nəinki Azərbaycanın, eləcə də ümumdünya məsələsidir. Biz təklif edirik ki, elə indidən 2024-cü il nominasıyasına hazırlıq işləri görülsün və qədim Təpəbaşı məhəlləsi Azərbaycan və beynəlxalq QHT-lərlə birlikdə həmin nominasiyaya təqdim edilsin. Bu prosesə beynəlxalq tərəfdaşlarımızı da cəlb edə bilərik.

THE TEPEBASHI (KOND) DISTRICT OF IREVAN SHOULD BE PROTECTED AS A WORLD HERITAGE SITE
It is estimable to conduct the research on "the destiny of Tepebashi settlement, the last survival of Azerbaijani national-cultural and historical heritage in Irevan city: the destruction of the heritage of the Azerbaijani people in Armenia and the obliteration of historical traces" and to work up proposals in the direction of eliminating its consequences.
As a historian and cultural heritage expert, I should assure you that, the Caucasus has been Turkic land since time immemorial. Oghuz and Kipchak Turks were main investors and inspirator to the formation and shaping of Muslim and non-Muslim culture of Caucasus. Dynamism, mobility, existence and statehood of Turks made it possible for them to be in every part of the Caucasus. The territory of present Republic of Armenia is one of the ancient lands of Muslim and non-Muslim Turks in this sense. There are deep historical layers and evidences of this thesis. The studies on overhead and documentation truly cause a certain opinion among the researchers in order to understand the thesis.  However, it should not be forgotten that non-exploration of Oghuz and Kipchak Turkic identity and uniqueness of the Caucasus at the academic level until now did not allow the truth to be turned out.
It is a fact that, Turks were loyal and inclined to change their language and religion in the example of Gregorian Kipchaks and Christian Uyghurs like in every part of the world incuding Russia, China, India, Egypt and Europe, since they prefer exogamy and foreign marriage. Turkic material and immaterial cultural heritage had been spread to wide contours in the world in this sense. The ability of Turks to establish confederations in a short period of time allowed them to expand the traditions of statehood among Muslim and non-Muslim groups. Therefore Turkic identity of the Caucasus, its overhead and underground traces should be deeply studied in the name of World Heritage. The Republic of Azerbaijan by becoming leading state of the Caucasus, was a positive source of investment and inspiration for other states, whether they accept it or not. It is clear that, Turks were never afraid of calling the truth by its name, on the contrary, they fostered it.
ICOMOS, ICOM, WMF, EAA and other world heritage nongovernmental organizations including UNESCO should support academic activities carried out and promote the documentation and preservation of the heritage in order Caucasus, particularly, its last two-thousand-year historical realities to be made clear for the sake of peace. These activities should be realized and documented in a more sensitive and precise manner from archaeological, anthropological, ethnographic, epigraphic, numismatic and paleographic aspect. The documents and sources about Irevan city are important. The books prepared on the basis of source studies and historiography at the initiative of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev and their translation into different languages formed the ground of this work. Furthermore, the completion of the done work will be possible with "in situ" acquisition, collection and analysis of material heritage evidences, the preparation of proposals and recommendations and publication of academic books.
Irevan city, being one of the most important capital cities of Caucasus, was founded by Azerbaijani Turks. Irevan city is common heritage of both Azerbaijani and Turkey Turks and is also a world heritage with its material and immaterial cultural legacy. I would like just to remind you that, a corner of Topkapi Palace is called Revan Pavilion. According to the Gajar element, attempts of falsification and Persianization of cultural heritage of Irevan city by Armenians are inadmissible and constitute an international criminal initiative. It is known that, Gajars were one of the leading hamlets of the confederation of Turkic nomad families of Azerbaijan. Rashid ad-Din Fadlullah mentioned the name of Qajar Akhtachi and gave information about the formation of his hamlet and dominating in the Caucasus in his book ‘Jami al-Tawarikh’.
As it can be seen from this research, all Azerbaijani overhead and underground cultural heritage monuments in Irevan city are known to the experts and have the possibility to be localized. Irevan city and its cultural heritage should be approached within the framework of international conventions. Fact-finding mission of international organizations should monitor current state of this heritage.
I would like to inform you that,  MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage together with its numerous members who possess professional and academic capabilities can provide alternative opportunities for the monitoring, research, protection and promotion in Irevan city. World Monuments Fund identifies the world's most endangered cultural heritage monuments every two years. Actually Tepebashi residential area’s being under threat is not only issue of Azerbaijan, but also of the whole world. We suggest that preparations for 2024 nomination is made right now and ancient Tepebashi district submitted to that nomination together with Azerbaijani and international NGOs. We can also involve our international partners in this process.