"Miras" Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi "Şuşanın tarixi-mədəni irsinin tədqiqi və təbliği" layihəsini həyata keçirməyə başlayıb
12-8-2022
Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin “Şuşa İli”nə həsr olunmuş xüsusi müsabiqəsinin qalibi olan "Miras" Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi "Şuşanın tarixi-mədəni irsinin tədqiqi və təbliği" layihəsini avqust ayının 1-dən həyata keçirməyə başlayıb.
Layihənin əsas məqsədi Şuşada aparılmış arxeoloji, etnoqrafik, epiqrafik, numizmatik və paleoqrafik tədqiqatların dağınıq halda olan hesabatlarını bir yerə toplamaq, iki dildə nəşrə hazırlamaq və nəşr etmək, Britaniyada yerləşən Orta Əsrlər Sonrası Arxeologiya Cəmiyyəti ilə Şuşa şəhəri üçün əməkdaşlıq etmək, ilkin mərhələdə həmin cəmiyyətin nəşrlərində məqalə və ya kitab nəşr etmək, 2022-ci ilin noyabr ayında Şuşa şəhərində “Abidələr və Tarixi Yerlər Dördüncü Beynəlxalq Şuşa Simpoziumu”nu keçirməkdir.
Layihənin planlaşdırılması mərhələsində ekspertlər müəyyən edilib, könüllülər cəlb edilib, onların iştirakı ilə fərdi qaydada işçi görüşlər keçirilib. Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi, onun Şuşa filialı, Milli Arxiv İdarəsi, AMEA Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutu, Abbasqulu ağa Bakıxanov adına Tarix İnstitutu və Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutuna fond və arxivlərində araşdırma aparılması üçün müraciət olunub. Xarici səfərlər - Gürcüstan, Rusiya, Almaniya, Fransa, əlavə olaraq İtaliya və Macarıstan ilə yazışmalar aparılıb. Yaxın günlərdə Şuşa şəhərində xüsusilə epiqrafik araşdırmanın aparılması planlaşdırılıb, mütəxəssislər müəyyən edilib. Görülən işlərlə yerli və xarici ictimaiyyəti tanış etmək üçün Feysbukda "Şuşanın tarixi-mədəni irsi" səhifəsi yaradılıb.
Avqustun 11-də layihənin ekspertləri və könüllüləri Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin akt zalında növbəti toplantı keçiriblər. Əvvəlcə Qarabağ xanlığına məxsus əşyaların nümayiş olunduğu sərgiyə baxış keçirilib. Sərgidə nümayiş olunan maddi-mədəniyyət nümunələrinin böyük bir hissəsi araşdırmada öz yerini alacaq. Toplantıda ekspertlər - arxeoloq Prof.Dr. Qafar Cəbiyev, epiqrafçı alim Dos.Dr. Həbibə Əliyeva, etnoqraf Dos.Dr. Gülzadə Abdulova, numizmat Dos.Dr. Aygün Məmmədova, mətnşünas Şəhla Xəlillinin layihə üzrə planları müzakirə olunub, tədqiqat üsulları və mərhələləri təsdiq olunub. Layihəyə qoşulan könüllülərin görəcəkləri işlər barədə məlumat verilib.

MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage started implementing the project "Research and Promotion of the Historical and Cultural Heritage of Shusha"
12-8-2022
The winner of the special competition dedicated to the "Year of Shusha" of the State Support Agency for Non-Governmental Organizations of the Republic of Azerbaijan, MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage started implementing the project "Research and Promotion of the Historical and Cultural Heritage of Shusha" from August 1.
The main goal of the project is to collect scattered reports of archaeological, ethnographic, epigraphic, numismatic and paleographic research conducted in Shusha, to prepare and publish them in two languages, to cooperate with the Society for Post-Medieval Archaeology based in Britain for the city of Shusha, at the initial stage in the publications of that society to publish an article or a book, to hold the "Fourth International Shusha Symposium on Monuments and Historical Places" in November 2022 in Shusha. During the planning stage of the project, experts were identified, volunteers were involved, and individual working meetings were held with their participation. The National Museum of Azerbaijan History, the National Carpet Museum of Azerbaijan, its Shusha branch, the National Archives Department, the Institute of Archaeology, Ethnography and Anthropology, the Institute of History named after Abbasgulu Agha Bakikhanov and the Institute of Manuscripts named after Muhammad Fuzuli were requested to conduct research in their funds and archives. Foreign visits - correspondence with Georgia, Russia, Germany, France, Italy and Hungary. In the near future, it is planned to carry out epigraphic research in the city of Shusha, and experts have been identified. In order to acquaint the local and foreign public with the work done, the "Historical-cultural heritage of Shusha" page was created on Facebook.
On August 11, experts and volunteers of the project held another meeting in the assembly hall of the National Azerbaijan History Museum. First, the exhibition where items belonging to the Karabakh Khanate were displayed was viewed. A large part of the material and culture samples displayed in the exhibition will take its place in the study. At the meeting, experts - archaeologist Prof.Dr. Gafar Jabiyev, epigraphic scientist Docent Dr. Habiba Aliyeva, ethnographer Docent Dr. Gulzadeh Abdulova, associate professor of numismatics. Aygun Mammadova, textualist Shahla Khalilli's plans for the project were discussed, research methods and stages were approved. Information was given about the work to be done by the volunteers joining the project.