Şuşa şəhərində Tarixi Yerlər və Abidələr Dördüncü Beynəlxalq Şuşa Simpoziumu keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin “Şuşa İli”nə həsr olunmuş xüsusi müsabiqəsinin qalibi olan "Miras" Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə Şuşa şəhərində Tarixi Yerlər və Abidələr Dördüncü Beynəlxalq Şuşa Simpoziumu keçirilib. Simpoziumda Azərbaycan, Türkiyə, İtaliya, Şimali Makedoniya, Gürcüstan, İran, Rusiya və digər dövlətlərdən 70-dən çox alim və tədqiqatçı Şuşanın tarixi-mədəni irsi haqqında məruzələr etmişlər.
Simpoziumun açılışı və plenar iclası noyabrın 22-də Şuşa şəhərində Bülbülün ev muzeyində baş tutub. Əvvəlcə Simpoziumun təşkilat komitəsinin sədri tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlilli Simpoziumun Şuşa şəhərində keçirilməsinin əhəmiyyətindən, alimlərin tədqiqat əsərlərinin zənginliyindən danışıb. O, Azərbaycan Respublikasının Prezident Administrasiyasına, Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinə, Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinə, Bülbülün Memorial muzeyi və Şuşa şəhərindəki ev muzeyinə minnətdarlıq edib. Şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Sonra Bülbülün ev muzeyinin direktoru Fəxrəddin Hacıbəyli, Azərbaycan Texniki Universitetinin professoru Şikar Qasımov, AMEA Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun icraçı direktoru, professor Eynulla Mədətli, AMEA Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun şöbə müdiri professor Kübra Əliyeva, İtaliyadan bərpaçı-memar, professor Luici Skrinzi, Şimali Makedoniyadan antropoloq, professor Rubin Zemon, Ağsu rayonu Gəgəli kəndindən şəhid valideynləri Əli İbişov, Pərviz Quliyev, Aqil Süleymanov, şuşalı etnoqraf, dosent Pərvin Ahənçi, arxeoloq, dosent Vəfa Mahmudova və digər natiqlər çıxış ediblər.
Simpoziumun məruzəçilərinin bütün çıxışları videolentə alınıb, "Miras" Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin Yutub kanalında və Feysbuk səhifəsində yayımlanıb. Simpoziumun materialları kitabı nəşrə hazırdır və yaxın günlərdə təqdimatı keçiriləcək.
Simpozium iştirakçıları Şuşa şəhərinin tarix-memarlıq abidələri ilə tanış olublar. Onlar əvvəlcə Cıdır düzü və Molla Pənah Vaqifin məqbərəsi, sonra İkimərtəbəli karvansaray, Yuxarı və Aşağı Gövhər Ağa məscidləri, Güllələnmiş heykəllər memorialı, Xurşidbanu Natəvanın evinin qalıqları, Gəncə qapısı və qala divarları ilə tanış olublar.

The Fourth Historical Places and Monuments International Shusha Symposium was held in Shusha
The Fourth International Shusha Symposium on Historical Places and Monuments took place in Shusha with the organization of the Miras Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage, winner of a special competition dedicated to the "Year of Shusha" with the support of the State Support Agency for Non-Governmental Organization Agency of the Republic of Azerbaijan. At the symposium, more than 70 scientists and researchers from Azerbaijan, Turkey, Italy, North Macedonia, Georgia, Iran, Russia and other countries made presentations on the historical and cultural heritage of Shusha.
The opening and plenary sessions of the symposium were held on November 22 at Bulbul House Museum in Shusha. First, chairman of the Organizing Committee of the symposium Dr. Fariz Khalilli spoke about the importance of holding the symposium in Shusha and the value of scientific works of the scientists. He thanked the Administration of the President of the Republic of Azerbaijan, the State Support Agency for Non-Governmental Organizations of the Republic of Azerbaijan, the Shusha City State Reserve Department, the Memorial Museum in Baku and the House-Museum Bulbul in Shusha. The blessed memory of the martyrs was honored with a moment of silence.
Then Fakhraddin Hajibeyli, director of Bulbul House Museum, Shikar Gasimov, professor of Azerbaijan Technical University, Eynulla Madatli, executive director of Institute of Philosophy and Sociology of ANAS, head of department of Institute of Architecture and Art of ANAS, professor Kubra Aliyeva, Restorer-architect from Italy, Professor Luigi Scrinzi, an anthropologist from Northern Macedonia, Professor Rubin Zemon, parents of martyrs from the village of Gegeli, Agsu region - Ali Ibishov, Parviz Guliyev, Agil Suleymanov, ethnographer from Shusha - associate professor Parvin Ahenchi, archaeologist, associate professor Vafa Mahmudova and other speakers.
All the speeches made at the symposium were recorded on video and broadcasted on the YouTube channel and Facebook page of the Miras Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage. The collection of materials of the symposium is ready for publication and will be presented in the near future.
The participants of the symposium got acquainted with the historical and architectural monuments of the city of Shusha. First, they got acquainted with the Djidir plain and the mausoleum of Molla Panah Vagif, then the Two-storied caravanserai, the Upper and Lower Govhar Agha mosques, the memorial of the Executed statues, the remains of Khurshidbanu Natevan's house, Ganja gates and fortress walls.
As a result of the symposium, a resolution was adopted. Certificates were awarded to all participants.