Vilnüsdə PICASP layihəsi ilə bağlı görüş
25-27 sentyabr 2023-cü il tarixində Litva Respublikasının Vilnüs şəhərində Avropa Komissiyasının ERASMUS+ Proqramı çərçivəsində maliyyələşdirilən PİCASP - “Xəzər bölgəsinin inkişafında universitet-müəssisə əməkdaşlığını həyata keçirmək üçün istehsalat müəssisələri üzrə pilot kurslar” layihəsi çərçivəsində tərəfdaşların (Litva, İtaliya, Polşa, Azərbaycan və Qazaxstan) növbəti görüşü keçirilib. Görüşdə Azərbaycan tərəfindən “Miras” Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi, Azərbaycan Turizm və Menecment Universiteti və Xəzər Universitetindən 15 nəfərlik nümayəndə heyəti iştirak edib. “Miras” Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyini layihə rəhbəri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlilli, layihənin koordinatoru Məleykə Hüseynova, birliyin İdarə Heyətinin üzvləri Şəhla Xəlilli və Günel Seyidəhmədli təmsil edib.
Vilnüs Gediminas Texniki Universitetində təşkil olunan birinci tədbir günü Litvanın mədəni irsinin mühafizəsi, turizmdə yenilikçi texnologiyalar, turizm sənayesi üçün ən yeni imkanlar, Litva yəhudilərinin tarixi, mədəni irsi və onun qorunması, Litvaya virtual səyahət tətbiqləri barədə professor Arturas Kaklauskas, dosent Nataliya Lepkova, Lukas Rekeviçius, Marius Qaladauskas, Antanas Üsas tərəfindən ətraflı təqdimatlar edib, geniş məlumatlar veriblər. Eyni zamanda iştirakçı ölkələrin təcrübələrinin müqayisəli təhlili aparılıb.
Tədbirin ikinci günü nümayəndə heyətinin Litva mədəni irsi ilə tanışlığı məqsədilə Vilnüsün qədim hissəsinə tur təşkil edilib, Qrand Dük sarayı və orada yerləşən arxeoloji muzey, Gediminas qalası, Vilnüs Milli Muzeyi ziyarət olunub.
Tədbirin üçüncü günü Vilnüs Gediminas Texniki Universitetinin “LinkMenu fabriki” laboratoriya binasında təşkil olunmuş iclasda layihənin idarəetmə məsələləri, büdcə, planlama, həyata keçirilmiş tədbirlər, əldə olunmuş nəticələr, qarşıda nəzərdə tutulan fəaliyyətlər, layihənin davamlılığı, ölkələrin təqdimatları müzakirə edilib. “Miras” Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin sədri Fariz Xəlilli 2023-cü ildə layihə çərçivəsində həyata keçirilən və növbəti layihə dövrü üçün nəzərdə tutulan fəaliyyətləri əhatə edən hesabat təqdim edib.
Qeyd edək ki, MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi 2021-ci ildən etibarən PİCASP layihəsinin tərəfdaşıdır. Layihənin əsas məqsədi yeni öyrənmə vasitəsi olan açıq ödənişsiz onlayn kursların (MOOCs) və Təcrübə müəssisələrin (Practise enterprise) tətbiqi ilə nəzəriyyə və təcrübəni birləşdirən pilot kurslar əsasında kiçik və orta biznes sahəsində müəllimlərin kompetensiyalarının artırılması, yeni metodologiya və tədris vasitələrinin təqdim olunması, mədəni irsin qorunması sahəsində kadr hazırlığı səviyyəsinin yüksəldilməsi, xüsusilə ali təhsil sahəsində potensialın gücləndirilməsindən ibarətdir. Bu məqsədlə il ərzində MİRAS İctimai Birliyi tərəfindən bir sıra ali təhsil müəssisələrinin müəllim və tələbə heyətlərinin iştirakı ilə seminarlar, tanışlıq turları, təlimlər və ekspedisiyaların təşkili planlaşdırılır.

PICASP project partners met in Vilnius
Within the framework of the PICASP project ("Pilot courses for industrial enterprises to implement university-enterprise cooperation in the development of the Caspian region") funded under the ERASMUS+ Program of the European Commission next meeting of the partners (Lituania, İtaly, Poland, Azerbaijan and Kazakhstan) was held on September 25-27, 2023, at Vilnius. From Azerbaijan 15-person delegation by "MİRAS" Public Association, Azerbaijan Tourism and Management University and Khazar University took part in the meeting. Dr. Fariz Khalilli the project manager, Mrs. Maleyka Huseynova, the project coordinator, Mrs. Shahla Khalilli and Mrs. Gunel Seyidahmadli, the members of the “MİRAS” Management Board, represented “MİRAS” Public Association.
On the first day the meeting was organized at Vilnius Gediminas Technical University. Professor Arturas Kaklauskas, associate professor Nataliya Lepkova, Lukas Rekevičius Marius Galadauskas, Antanas Usas made detailed presentations and gave extensive information about the preservation of Lithuanian cultural heritage, innovative technologies in tourism, the latest opportunities for the tourism industry, the history and cultural heritage of Lithuanian Jews and its preservation, virtual travel applications to Lithuania at the meeting. At the same time, a comparative analysis of the experiences of the participating countries was conducted.
On the second day, a familiarization tour to the ancient part of Vilnius, to the Grand Duke's Palace and the archaeological museum located there, to Gediminas Castle, to the Vilnius National Museum was organized for the participants.
On the third day, at the meeting organized in the laboratory building of "LinkMenu factory" of Vilnius Gediminas Technical University, project management issues, budget, planning, implemented activities, achieved results, planned activities, sustainability of the project, reports of countries were discussed. Dr. Fariz Khalilli presented a report covering the activities carried out by “MIRAS” within the framework of the project in 2023 and planned activities for the next project period.
It is to be mentioned that “MIRAS” Public Association in Support of Studying Cultural Heritage is a partner of the PICASP project since 2021. The main goal of the project is to increase the competencies of the teachers in the small and medium business field, especially based on pilot courses combining theory and practice with the implementation of MOOCs (free open online courses) and Practice Enterprise. As well as to introduce new methodologies and teaching tools, to raise the level of personnel training in the field of cultural heritage protection, and most importantly, strengthening the potential in the field of higher education. For this purpose, during the current year, MIRAS Public Association will organize seminars, familiarization tours, trainings and expeditions with the participation of teachers and students of interested higher education institutions.