MİRAS Fransanın La Rochelle şəhərində Beynəlxalq Konfransdan qayıdıb
Hər il ənənəvi olaraq keçirilən konfransın əsas məqsədi boyaqlar, orqanik piqmentlər, təbii və sintetik boyaqlar, onların tarixi, kimyəvi tərkibi, tətbiqi və xarakteristikasına dair mövzularda aparılan yeni tədqiqatların geniş elmi ictimaiyyətə təqdim edilməsidir.
Hər il ənənəvi olaraq keçirilən konfransın əsas məqsədi boyaqlar, orqanik piqmentlər, təbii və sintetik boyaqlar, onların tarixi, kimyəvi tərkibi, tətbiqi və xarakteristikasına dair mövzularda aparılan yeni tədqiqatların geniş elmi ictimaiyyətə təqdim edilməsidir. Konfransda Fransa, Böyük Britaniya, Çin, Yaponiya, İtaliya, İspaniya, Portuqaliya, Niderland, Türkiyə, Yunanıstan, Polşa, Nigeriya, ABŞ, Rumıniya, İsrail və digər ölkələrdən olan kimyaçılar, konservasiyaçılar, tarixçilər, arxeoloqlar, sənətkarlar iştirak ediblər. Azərbaycanı beynəlxalq konfransda MİRAS İctimai Birliyinin sədri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlilli, bərpaçı-rəssam Vüqar Quliyev, peşəkar fotoqraf Məmməd Rəhimov və tərcüməçi-araşdırmaçı Şölə Bayramova təmsil edib. Onlar "Azərbaycanda yeni arxeoloji və etnoqrafik tədqiqatlarda təbii boyaqlar" və "Azərbaycanın xalçaçılıq sənətində boyaq" mövzularında məruzə və poster-məruzə ilə çıxış ediblər. Bildirilib ki, 2010-cu ilin mart ayından Orta əsr Ağsu şəhərində başlayan arxeoloji tədqiqatlar zamanı içərisində iri boyaq küplərinin olduğu boyaq dükanı aşkar olunub. Küplərin iç divarındakı boyaq təbəqəsi və torpağa tökülmüş boyaq tozları Türkiyənin Mərmərə Universitetində Prof.Dr. Recep Karadağın rəhbərliyi ilə analiz olunub. Bəlli olub ki, küplərdə boyaqotu (madder - Rubia Tinctorium L.) saxlanılıb. Ümumiyyətlə, XVIII əsrdə Azərbaycanın boyaqotu ixrac etdiyi rəsmi sənədlərdə də öz əksini tapıb. Orta əsr Ağsu şəhəri əhalisindən toplanan vergilərin yarısından çoxu da təbii boyaqdan gəlirdi. Məruzədə İsmayıllı rayonu Basqal kəndinin tarixən boyaqçılıqla məşğul olduğu xüsusi qeyd edilib. İctimai təşəbbüslə başlanan təbii boyaqçılığın inkişaf etdirilməsi və yenidən topluma qazandırılması layihəsi nəticəsində Basqalda boyaqçı emalatxanası bərpa edilib, burada kiçik İpək Muzeyi yaradılıb. Sarağan adlanan kol bitkisinin budaqlarından boyaqçılıqda istifadə edən Basqal boyaqçıları kəlağayı adlanan yerli tekstil nümunəsini hazırlayırlar. Konfransın təşkilatçılarına Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, Heydər Əliyev Fondu və "Azərilmə" xalça istehsalı şirkətinin nəşri olan kitab, broşür, jurnal və disklər təqdim olunub. Qeyd edək ki, konfransın təşkilatçısı Fransanın Arrdhor-Critt Horticole təşkilatıdır. Bundan öncə konfrans Mançester, Lion, Grinviç, Brüssel, Edinburq, Amsterdam, Aviqnon, Riggisberg, Montpellye, Liverpul, Suceava, Vyana, İstanbul, Poznan, Lissabon, Derbi və Antverpen şəhərlərində keçirilib.Sonda 33-cü Beynəlxalq Tarixdə və Arxeologiyada Təbii Boyaqlar (DHA) Konfransının 30-31 oktyabr 2014-cü il tarixdə Böyük Britaniyanın Qlazqo (Şotlandiya) şəhərində keçirilməsi elan olunub.

MIRAS BACK FROM INTERNATIONAL CONFERENCE IN LA ROCHELLE CITY
On 2-5th October, 2013 DHA 32- Dyes in History and Archaeology was held in historical La Rochelle City of France. Basic purpose of the conference held traditionally is to present to wide scientific world new explorations held in the topics of...
On 2-5th October, 2013 DHA 32- Dyes in History and Archaeology was held in historical La Rochelle City of France. Basic purpose of the conference held traditionally is to present to wide scientific world new explorations held in the topics of colorants: dyes and organic pigments, natural and synthetic dyes, their history, chemistry, application and characterization. Chemists, conservators, historians, archaeologists and craftsmen from France, Great Britain, China, Japan, Italy, Spain, Portugal, the Netherlands, Turkey, Greece, Poland, Nigeria, US, Romania, Israel and others participated at the conference. Azerbaijan was represented at international conference by chairman of MIRAS Organization, PhD Fariz Khalilli, art-restorer Vugar Guliyev, professional photographer Mammad Rahimov and translator-researcher Shola Bayramova. They had presented posters and oral presentations on ‘natural dyes in new archaeological and ethnographic researches in Azerbaijan and ‘dye in carpet-making art of Azerbaijan’. It was stated that a dye-house with large dye jugs inside was uncovered within archaeological explorations launched in Medieval Agsu Town since 2010 March. Dye layer on inner walls of the jugs and dyes mixed with the ground were analyzed by Prof. Dr. Recep Karadağ in Marmara University of Turkey. There was identified that madder (Rubia Tinctorium L.) was preserved inside the jugs. Generally, Azerbaijan's export of madder was reflected in official documents in 18th century. Half of the tax got from Medieval Agsu Town's population was obtained from natural dye. It was particularly noted in the paper that, Basgal Village of Ismayilly region historically occupied with dyeing. Dyeing house in Basgal was restored as a result of the development of natural dyeing started with public initiative and project of re-deliver to the community. Small Silk Museum was created there. Basgal dyers used branches of smoketree plant in dyeing, prepare local textile called ‘kalagayi’. Books, brochures, journals and CD printed by Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan, Haydar Aliyev Foundation and “Azer-Ilme” LLC were presented at the conference. To note, the organizer of the conference is Arrdhor Critt Horticole. The conference was previously held in Manchester, Lion, Greenwich, Brussels, Edinburg, Amsterdam, Avignon, Riggisberg, Montpellier, Liverpool, Suceava, Vienna, Istanbul, Poznan, Lisbon, Derby and Antwerpen cities. In the end it was announced that DHA 33- Dyes in History and Archaeology will be held in Glasgow City of Scotland, Great Britain on 30-31 October 2014.