MİRAS mədəniyyət sənayesinin inkişafında maraqlıdır
MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi 2010-2013-cü illərdə həyata keçirdiyi “Orta əsr Ağsu şəhəri Arxeoloji turizm kompleksi layihəsi”nin davamı olaraq “Elmin, mədəniyyətin və iqtisadiyyatın dialoq mərkəzi - Ağsu” layihəsinə başlamışdır. Bu layihə bir neçə mərhələdən ibarətdir ki, həmin mərhələlərdən biri Ülgüc Etnoqrafik məhəlləsinin yaradılmasıdır. Məqsəd Orta əsr Ağsu şəhərində aşkar olunmuş sənətkarlıq sahələrinin Ağsuda yenidən canlandırmaq və inkişafına nail olmaqdır. 2014-cü ilin Sənaye ili elan olunması MİRAS İctimai Birliyini bu layihəni həyata keçirməyə daha da ruhlandırmış və regionda daha bir mədəniyyət sənayesi obyektinin yaradılmasına stimul vermişdir.
Fevral ayının 12-də dulusçuluq sənətinin inkişaf etdirilməsi məqsədilə Türkiyə Cümhuriyyətinin REF-SAN İzolasyon Sənaye və Ticarət Ltd. Şirkətinin müdiri Gökhan Karaaslan və yardımçısı Uğur Polatla Ağsuda görüş keçirilmişdir. Qonaqlar əvvəlcə Orta əsr Ağsu şəhəri Arxeoloji turizm kompleksində nümayiş etdirilən saxsı, farfor, fayans və şüşə məmulatı ilə tanış olmuş, qazıntı sahələrindəki dulusçuluq sobaları və iri təndirlərə baxış keçirmişlər.
Daha sonra qonaqlar Ülgüc Etnoqrafik məhəlləsində qurulacaq dulusçuluq emalatxanası ətrafında fikir və düşüncələrini bölüşmüşlər. İndiyə qədər Türkiyə və dünyanın müxtəlif yerlərində oxşar emalatxanalar quran REF-SAN Şirkətinin nümayəndələri yaxın zamanlarda dulusçuluq emalatxanası ilə bağlı müxtəlif təkliflər təqdim edəcəklərini bildirmişlər.
Məlumat üçün bildirək ki, REF-SAN Şirkəti 1992-ci ildə Türkiyə Cümhuriyyətinin Kütahya şəhərində qurulmuş, dulusçuluq və onun texnikası sahəsində ixtisaslaşmışdır. Şirkət keramika və şüşə istehsalı ilə bağlı texnika və avadanlıqlar hazırlayır, habelə emalatxanalar qurur.

MIRAS Interested in Development of Cultural Industry
As sequence of the project of MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage on Medieval Agsu Town Archaeological Tourism Complex’ in 2010-2013, the project ‘Dialogue Center for Science, Culture and Economy-Agsu” has been launched recently. The project consists of several steps and one of them is establishment of Uljug ethnographic estate. The purpose is to achieve enliven and development of handicraft fields found in Medieval Agsu Town again. Announcement of 2014 year an industry encouraged MIRAS Organization for this project and stimulated establishment of another cultural industry object in the region.
With the purpose to improve pottery, a meeting was held with the chief of REF-SAN Isolation Industry and Trade LLC Company of Turkey Republic, Gokhan Karaaslan and his assistant Uğur Polat in Agsu on 12th February, 2014. The guests first familiarized with faience, porcelain, earthen, glass wares shown in Medieval Agsu Town Archaeological Tourism Complex and surveyed pottery ovens and large tendirs in the excavation sites.
Afterwards the guests shared their thoughts and impressions on the pottery workshop to be built in Ulguj Ethnographic estate. The representatives of REF-SAN Company constructing similar workshops in Turkey and other parts of the world till now, stated they would propose various ideas on the pottery soon.
It is notable that, REF-SAN Company was set up in Kutahya city of Turkey Republic in 1992, specialized in pottery and its techniques. The company produces techniques and equipment of ceramics and glass and founds workshops.