Türkiyənin Konya şəhərində VIII Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti, İncəsənəti və Mədəni İrsin Mühafizəsi Simpoziumu keçirilib
19-5-2014
15-18 may 2014-cü il tarixdə Türkiyə Cümhuriyyətinin Konya şəhərində MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi (Azərbaycan), Səlcuq Universiteti Türk Əl Sənətləri Araşdırma və Tətbiqetmə Mərkəzi (Türkiyə), İtaliya Konservasiya Alimləri Assossasiyası (İtaliya), Yeraltı Arxeologiya Təşkilatı (İspaniya), Arxeologiya Birliyi (Makedoniya) və Konya Böyükşəhər Bələdiyyəsinin təşkilatçılığı ilə VIII Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti, İncəsənəti və Mədəni İrsin Mühafizəsi Simpoziumu keçirilib. Konfransda Türkiyə, Azərbaycan, İtaliya, İspaniya, Rusiya, Çexiya, eləcə də Balkan ölkələrindən müxtəlif elmi müəssisələri təmsil edən 150-dən çox elm adamı maraqlı məruzələrlə çıxış edib.
Mövlanə Mədəniyyət Evində başlanan simpoziumu giriş sözü ilə Təşklat komitəsinin katibi Ahmet Aytaç açıb. O, Soma faciəsi ilə əlaqədar olaraq üzüntülərini dilə gətirib, simpozium iştirakçıları adından həlak olanların yaxınlarına başsağlığı verib və yaralananlara şəfa diləyib. Təşkilat Komitəsinin həmsədrləri tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlilli (Azərbaycan) və dosent Osman Kunduracı (Türkiyə) matəm təziyələrinə qoşulub, əksər tədbirlərin təxirə salındığını qeyd ediblər.
Azərbaycan nümayəndə heyəti adından çıxış edən AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Əliyev türk xalqlarının qədim tarixinin öyrənilməsindən, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin əməkdaşı Əsnayə Şükürova Azərbaycanda son illərdə aparılan mədəni irs siyasətindən bəhs ediblər. Səlcuq Universitetinin prorektoru, Prof.Dr. Mustafa Şahin və Konya Böyükşəhər Bələdiyyəsi baş katibinin köməkçisi Şenol Aydın simpoziumun Konyada keçirilməsindən məmnun olduqlarını və maraqlı keçməsi üçün bütün imkanlarından istifadə etdiklərini vurğulayıblar. Açılışa sabiq Nəqliyyat naziri, millət vəkili Oktay Vural, Konya İl Kültür və Turizm müdiri Mustafa Çıpan, Konya Əlyazmalar Kitabxanasının müdiri Bekir Şahin də qatılıb.
AMEA-nın müxbir üzvü, tanınmış arxeoloq Vəli Əliyev "Naxçıvan və Anadolunun Tunc dövrü petroqlifləri", AMEA-nın müxbir üzvü, tanınmış memar Cəfər Qiyasi "Şeyx Babı xanəgahı", AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun baş elmi işçisi, professor Qafar Cəbiyev və Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunun prorektoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlilli "Mehrəvan şəhər yerində ilkin arxeoloji tədqiqatların bəzi nəticələri", AMEA Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktor müavini, professor Kübra Əliyeva "Azərbaycan incəsənətində "Dünya ağacı" və "Həyat ağacı"nın təsvirləri və onların mifoloji kökləri", professor Rayihə Əmənzadə "Orta əsr Azərbaycan türbələrinin konstruksiyaları (XI-XVII əsrlər)", Azərbaycan Texniki Universitetinin kafedra müdiri, professor Şikar Qasımov "Azərbaycanın Naxçıvan Muxtar Respublikasında ədəbiyyat və incəsənətin inkişafı tarixindən (1920-1930-cu illər)" mövzularında məruzələri konfrans iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb. Ümumiyyətlə, Azərbaycandan simpoziuma 60-dan çox məruzə və poster təqdim edilib.
Professor Örcün Barıştanın sədrliyi ilə keçən yekun iclasda İzzet Koyunoğlu Muzeyinin direktoru Hasan Yaşar, professor Taciser Onuk, professor Luigi Scrinzi, dosent Yaşar Erdemir, dosent Osman Kunduraçı, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlilli və Ahmet Aytaç çıxış edərək simpoziumla bağlı təəssüratlarını bildiriblər. "Expo Milan 2015" nəzərə tutularaq IX Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti, İncəsənəti və Mədəni İrsin Mühafizəsi Simpoziumunun İtaliyanın Verona şəhərində keçirilməsi qərara alınıb.
Simpoziumun gedişi ərzində İzzet Koyunoğlu Muzeyinin sərgi zalında "Türk əl sənətləri sərgisi" və simpoziuma təqdim olunan posterlər nümayiş olunub. Azərbaycandan qatılmış elm və sənət adamlarının poster və əsərləri də burada yer alıb.
AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Əlyev Səlcuq Universitetinin ənənəvi olaraq hər il təqdim olunan "Bilime, Sanata Katkı Ödülü" ilə mükafatlandırılıb. Konfrans təşkilatçıları bir-birinə qarşılıqlı olaraq plaketlər və hədiyyələr təqdim ediblər.
Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Naziri Əbülfəs Qarayevin adından plaketi alan Əsnayə Şükürova nazirliyin Azərbaycanı tanıdan nəşrlərindən ibarət hədiyyələrini Muzeyə və Simpozium təşkilatçılarına təqdim edib.
Konfransın son günü iştirakçılar Çatal Höyük neolit dövrü abidəsi, Mövlanə Cəlaləddin Ruminin türbəsi və xatirə muzeyi ilə tanış olublar.

VIII. International Symposium of Turkic Culture, Art and Protection of Cultural Heritage/Art Activity held in Konya city of Turkey
19-5-2014
On 15-18thMay, 2014 VIII. International Symposium of Turkic Culture, Art and Protection of Cultural Heritage/Art Activity was co-organized by Turkish Handicraft Research and Application Center of Selçuk University of Turkey; MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage, Azerbaijan; Underground Arqueología Spain; NGO Archaeologica, Macedonia; Italian Association of Conservation Scientists and Konya Municipality in Konya City of Turkey. More than 150 scholars representing various scientific institutions from Turkey, Azerbaijan, Italy, Spain, Russia, and Czech Republic, as well the Balkans made interesting reports at the conference.
The symposium opened by secretary of Organization Committee of symposium Ahmet Aytac at Movlana Cultural Center. He expressed his sorrow concerning Soma tragedy andmade his condolences to relatives of people died in the mine on behalf of symposium participants and wished healing for the wounded. Co-chairmen of the organization committee, PhD on history Fariz Khalilli(Azerbaijan) and senior lecturer Osman Kunduracı (Turkey) also stated their condolences and noted most events were delayed in this connection. Associate member of National Academy of Sciences of Azerbaijan (NASA), Vali Aliyev speaking in behalf of Azerbaijani delegation dealt with study of old history of Turkic nations; Asnaya Shukurova, representative of Ministry of Culture and Tourism about cultural heritage policy implemented in Azerbaijan last years. Vice rector of Selcuk University, professor Dr. Mustafa Şahin and assistant secretary general of Konya Municipality, Shenol Aydın expressed their pleasurewith arrangement ofsymposium in Konya and that all conditions created for its being interesting. Former minister of transportation, MP OktayVural; Mustafa Chipan, chief of Konya department of culture and tourism; chief of Konya Manuscripts Library BekirShahin also attended the symposium.
Associate members of NASA, known archaeologist ValiAliyev made report on ‘Bronze Age petroglyphs of Nakhchivan and Anatolia”; outstanding architect Jafar Giyasi "Sheik Babı khanegah"; chief researcher of NASA Institute of Archaeology and Ethnography, Professor Gafar Jabiyev and vice rector of Azerbaijan Teachers Institute and PhD Fariz Khalilli reported on "some results of primary archaeological explorations in Mehravan town"; director assistant of NASA Institute of Architecture and Art, Professor Kubra Aliyeva "world tree in Azerbaijani art” and “ images of life tree and their mythological roots”; Professor Rayiha Amenzade" constructions of medieval Azerbaijani tombs (XI-XVII centuries)"; chief of the chair of Azerbaijani Technical University, Professor Shikar Gasimov spoke about "the history ofdevelopment of literature and art of Nakhchivan Autonomous Republic of Azerbaijan (1920-1930 years)" and they were welcomed with interest by the participants. In general over 60 symposiums and posters were presented at the symposium from Azerbaijan.
At the last session chaired by Professor Örcün Barışta, director of I. Koyunoglu Museum, Hasan Yahsar; Professor Taciser Onuk; Professor Luigi Scrinzi; senior lecturer Yaşar Erdemir; senior lecturer Osman Kunduraçı; PhDFariz Khalilli and Ahmet Aytaç made a speech at the meeting at I.Koyunoglu Museum and expressed impressions on the symposium. Focusing on "Expo Milan 2015" it was decided that 9th International Symposium of Turkic Culture, Art and Protection of Cultural Heritage/Art Activity will be held in Verona city of Italy.
“Turkicarts” exhibitionandposterswereshownatI. Koyunoglu museum exhibition hall during the symposium. Posters and works of art of scholars and artisans from Azerbaijan were among them.
Associate member of NASA Vali Aliyev was rewarded with traditional “Award for contribution to science and art” by Selcuk University. The conference participants presented plaquettes and gifts to one another.
Asnaya Shukurova who was presented plaquette of minister of culture and tourism of the Republic of Azerbaijan Abulfas Garayev presented books of promotion of Azerbaijan by the ministry, to the museum and symposiumorganizers.
The participants got acquainted with Chatal Hoyuk Neolithic Monument, tomb and museum of Movlana Jalalatdin Rumi on the last day of the symposium.