MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi Xocalı faciəsində yaşananları unutmamaq, gənc nəsilə tanıtmaq üçün respublika üzrə gənclər, tələbə və məktəblilər arasında rəsm müsabiqəsi elan etmişdi. Fevralın 25-də Nizami rayonundakı 129 saylı məktəbdə müsabiqəyə təqdim olunan işlərdən ibarət “Xocalı yaddaşlarda və əl işlərində” sərgisi təşkil olundu. Xocalı faciəsini, onun yaratdığı pislikləri, doğurduğu rezonansı əks etdirən əl işlərindən ibarət sərgidə Rəssamlıq Akademiyası, Qafqaz Universiteti, Uşaq dünyası rəsm qalereyası da daxil olmaqla Bakının və Azərbaycanın rayonlarının müxtəlif təhsil ocaqlarından təqdim olunmuş işlər nümayiş etdirildi.
129 saylı məktəbin direktoru Samir Mehdizadə açılış nitqində hər bir məktəblini tariximizdə yaşananları diqqətlə öyrənməyə və onlardan dərs çıxarmağa çağırdı.
MİRAS İB-nin sədri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlilli isə, tədbir iştirakçılarına Xocalının tarixindən bəhs etdi və qeyd etdi ki, bu torpaqlara düşmənlərin marağı məhz bu yerlərin tarixi ilə bağlıdır.
Müsabiqəyə təqdim olunan işlər arasından məktəblilər və tələbələr üçün hər biri 4 nominasiyada seçilmiş işlərin müəlliflərinə diplom və hədiyyələr təqdim olundu. Qeyd edildi ki, “Xocalı yaddaşlarda və əl işlərində” sərgisində nümayiş olunan əsərlər mütəmadi olaraq Miras jurnalında dərc ediləcək.
Eləcə də, sərginin bütün iştirakçılarına təşəkkürnamə verildi.
Tədbir iştirakçıları MİRAS İB-nin istehsalı olan və tarixi əks etdirən “Xocalı vaxtı” sənədli filmini də seyr etdilər.

MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage announced art competition among youth, students and schoolchildren over the republic in order to immortalize Khojaly tragedy and bring to notice of young generation. On 25th February, 2013 “Khojaly via memories and works of art” exhibition was arranged at school No. 129 consisted of works of art submitted. The works of art from Azerbaijan State Academy of Fine Art, Qafqaz University, Child World painting gallery, as well as various educational institutions of Azerbaijan’s regions and Baku were shown at the exhibition of works of art on Khojaly tragedy, its bitter results and resonance.
Principal of school No. 129, Samir Mehdizade called on the schoolchildren to learn attentively the history in opening speech.
Chairman of MIRAS Organization, PhD Fariz Khalilli spoke about history of Khojaly and noted the interest of enemies in these lands is connected with history.
The authors of work of art, amongst schoolchildren and students were given diplomas and gifts in four nominations. It was noted that the work of art demonstrated in “Khojaly via memories and work of art” exhibition will be published regularly in MIRAS Magazine.
Messages of thanks were granted to all participants of the exhibition.
The participants watched “Khojaly Time” documentary produced by MIRAS Organization which reflects the history of our country.