Şirvan xəzinəsinə aparan yollar Ağsudan keçir
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu Ağsu arxeoloji ekspedisiyası MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin dəstəyi ilə 2010-cu ilin mart ayından başlayaraq Orta əsr Ağsu şəhər yerində tədqiqat aparır. Tarix elmləri doktoru Qafar Cəbiyevin rəhbərlik etdiyi ekspedisiya bu günədək 15000 kv.m.-ə qədər sahəni arxeoloji cəhətdən öyrənməklə, Azərbaycanın son orta əsrlər tarixinə dair çoxsaylı nadir maddi-mədəniyyət nümunələri aşkara çıxarmışdır.
22 iyun 2012-ci il tarixdə saat 08.30 radələrində şərti olaraq VII qazıntı sahəsi adlandırılan ərazidə qazıntı işləri davam etdirərkən bir-birinin yaxınlığında səpələnmiş vəziyyətdə olan qızıl sikkə nümunələrindən ibarət dəfinə aşkara çıxmışdır. Elmi heyətin nəzarəti altında sahə diqqətlə tör-töküntüdən təmizləndikdən və fotosu çəkildikdən sonra sikkələr ekspedisiya rəhbərliyi tərəfindən yerindəcə aktlaşdırılaraq götürülmüşdür. Sikkələrin ümumi sayı 37 (otuz yeddi) ədəddir. Onlardan bir ədədi 1781, bir ədədi 1786, üç ədədi 1787, bir ədədi 1796, otuz bir ədədi isə 1800-cü ildə zərb olunmuşdur. Aşkar olunmuş qızıl sikkələrin demək olar ki, hamısı yaxşı vəziyyətdədir.
Məlumat üçün bildirək ki, dəfinəyə daxil olan sikkələr Holland istehsalı olan qızıl dukatlardır. Sikkələrin əyarı 986, diametri 21,8 mm, qalınlığı 1,3 mm, leqal çəkisi 3,49 qr., forması dairəvi, kənarı döyülmüş, üzəri zərb olunmuşdur.
Sikkələrin aversində latın dilində yazısı olan ornamentli kvadrat lövhə vardır. Üzərində qısa olaraq “MO.ORD.PROVIN.FOEDER.BELG.AD.LEG.IMP.” yazılmışdır. Yazının latın dilində açılışı belədir: “MOneta ORDinum PROVINciarum FOEDERatorum BELGicarum AD LEGem IMPerii”. Yazı belə tərcümə olunur: “İmperiya qanununa uyğun olaraq Belçika Əyalət Federasiyası hökümətinin sikkəsidir".
Sikkələrin reversində mərkəzdə zirehli cəngavər təsvir olunmuşdur. Cəngavərin sağ əlində çiyninə qaldırdığı qılınc, sol əlində ox dəstəsi vardır. Cəngavərin sağ tərəfində dördrəqəmli miladi tarixin ilk iki rəqəmi, sol tərəfində isə son iki rəqəmi zərb olunmuşdur. Üzərində qısa olaraq latın dilində “CONCORDIA.RES.PAR.CRES.HOL.” yazılmışdır. Yazının latın dilində tam açılışı belədir: “CONCORDIA RES PARvae CREScunt HOLlandiae”. Yazı hərfi mənada belə tərcümə olunur: “Uzlaşmış kiçik əşyaların çoxalması ilə - Hollandiya". Yəni, “Güc birlikdədir”.
Analoji sikkə nümunələri XVIII əsrdə dünyanın ən müxtəlif ölkələrində geniş yayılmışdır. Mütəxəssislərin fikrincə, o dönəmdə Holland qızıl dukatları öz əhəmiyyəti etibarilə bugünkü ABŞ dolları mahiyyətində idi.
Ekspedisiya rəhbərliyi iki gün ərzində ilkin zəruri tədqiqat işlərini başa çatdıraraq, 25 iyun 2012-ci il tarixdə dəfinəni Arxeolgiya və Etnoqrafiya İnstitutu rəhbərliyinin tövsiyyəsi ilə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinə təhvil vermişdir. Muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlının dediyinə görə Ağsu dəfinəsi tariximiz üçün sensasiya əhəmiyyətli bir tapıntıdır. Təbiidir ki, bu tip tapıntılar orta əsrlər dövründə Azərbaycan şəhərlərinin Avropa və dünya ticarətində iştirakı ilə bağlı bir çox məsələləri elmi cəhətdən daha müfəssəl öyrənməyə imkan yaradacaqdır.

Agsu Archaeological Expedition of Institute of Archaeology and Ethnography of National Academy of Sciences of Azerbaijan conducts explorations in medieval Agsu town since March, 2010 with support of MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage. The expedition which was led by Doctor of Historical Sciences, Gafar Jabiyev studied 15000 sq/ms archaeological site till now and revealed numerous unique artefacts on last medieval history of Azerbaijan.
Treasure of golden coins disseminated next to one another was uncovered upon excavations in the 7th excavation site, called provisionally at 08:30am on 22 June, 2012. The site being cleansed from the rabbleness accurately under the scientific staff’s control and taken photos, the coins were drawn up a report on-site by the expedition board and taken. Total number of the coins is 37. One of them was minted in 1781, the other-1786, three coins- 1787, the other one 1796, the rest 31 units were minted in 1800. All displayed golden coins are almost in good condition.
It is notable that, the coins of this treasure are Holland trade gold ducat. Alloy of coins 986, diameter-21,8 mm, thickness-1,3 mm, weight legal 3,49 gms, shape-round, edge-milled and surface-minted.
There is within ornamental square tablet the Latin legend on obverse. MO:ORD PROVIN FOEDER BELG.AD LEG.IMP expands to MOneta ORDinum PROVINciarum FOEDERatorum BELGicarum AD LEGem IMPerii which translates as "Coin of government of the provincial federation of Belgium Conforming with the law of the Imperial".
A knight facing right standing in armor with a sword in right hand and a bundle of arrows in the left divide the year of issue 17 52 on reverse. Along periphery the Latin legend CONCORDIA.RES PAR.CRES.HOL expands to CONCORDIA RES PARvae CREScunt HOLlandiae which translates as "Through concord little things grow - Holland" (Union is strength).
Analogous coin paradigms spread widely in various world countries in 18th country. According to the experts, in that period Holland gold ducats were the same significance of US Dollars.
The expedition board completed preliminary urgent research work for two days, handed the treasure on 25 June, 2012 to National Museum of History of Azerbaijan by the recommendation of Institute of Archaeology and Ethnography. According to director of the Museum, Academician Naile Velikhanly, Agsu treasure is sensationed significant find for our history. Naturally, such kind of finds will create opportunities to study more comprehensively a lot of issues on Azerbaijan cities’ role in Middle Ages in trade of Europe and world trade from scientific standpoint.