“Molla Nəsrəddin” irsinin müasir dövrümüzdə təzahürləri” mövzusunda rəsm sərgisinin açılışı oldu.
2013-çü il iyunun 21-də Bakı Rəsm Qalereyasında “Miras” Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin (İB) təşkilatçılığı ilə “Molla Nəsrəddin” irsinin müasir dövrümüzdə təzahürləri” mövzusunda rəsm sərgisinin açılışı oldu.
Tədbiri tanınmış rəssam Yusif Mirzə açaraq gənc rəssamları təbrik etdi, onların istedadlarının üzə çıxarılmasında və təbliğ edilməsində MİRAS İB-nin fəaliyyətindən söhbət açdı. “Miras” Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin sədri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlilli çıxışında bildirdi ki, sərginin məqsədi “Molla Nəsrəddin” irsinin müasir dövrümüzdə təzahürlərini nümayiş etdirməkdir. Rəssamlar əsərlərində əsasən satira, yumor vasitəsilə yenilik, maarifçilik və müasirliyin sintezini göstərməyə çalışıblar.
Çıxışlarda vurğulandı ki, sərgidə gənc rəssamların “Molla Nəsrəddin” jurnalının işıqlandırdığı mövzulara həsr etdikləri 25 rəsm əsəri nümayiş olunur.
Sərgidə Yaylagül Ramazanova, Sürəyya Abdullalı, Mərdan Məmmədov, Şahin Quliyev, Mətanət Ağazadə, Aydan Ağazadə, Kənan Məmmədov, Anar Pənahov, Anar Şəmsiyev, Mərdan Məmmədov, Qurban Oruclu, Emin Elişov, Vüqar Qurbanov, Könül Məmmədova, Vüsalə Talıbovanın və başqalarının işləri nümayiş olunur.
Gənc rəssamların “Mövhumatçılar”, “Sən çaldın”, “Dava yorğan davasıdır”, “Molla düşünür”, “Molla Nəsrəddin” və müasirlik”, “Mollanın mülkü”, “Sabir və satiraları”, “Neyləyirik Fatma, Tükəzbanları”, “Poçt qutusu”, “Molla Nəsrəddin” personajlarının yaranması”, “Axmaq kişi insanlığı asanmı sanırsan?”, “”Kənizinin qulu” və s. əsərləri maraqla qarşılandı.

Art Exhibition ‘Displays of Molla Nasiraddin Heritage in Contemporary World’ Opened
On 21 June, 2013 the art exhibition ‘displays of Molla Nasiraddin heritage in contemporary world’ was opened at Baku Art Gallery by MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage.
Well-known artist Yusif Mirza opening the event congratulated the youth artists and talked about the activity of MIRAS Organization over the display and promotion of their talent. Chairman of MIRAS Organization, PhD Fariz Khalilli said in his speech that, the exhibition aims at demonstrating appearances of “Molla Nasiraddin” heritage nowadays. The artists tried to indicate the synthesis of novelty, enlightenment and modernism through satire and humour in their work.
It was stressed during the speeches that 25 art workS of the artists devoted to the themes elucidated in “Molla Nasiraddin” journal were shown at the exhibition.
The work of Yaylagul Ramazanova, Surayya Abdullali, Mardan Mammadov, Shahin Guliyev, Matanat Aghazade, Aydan Aghazade, Kanan Mammadov, Anar Panahov, Anar Shamsiyev, Gurban Orujlu, Emin Elishov, Vugar Gurbanov, Konul Mammadova, Vusala Talibova and others is shown.
The work of young artists “Superstitious people” “You won”, “Mollah thinks”, “Molla Nasiraddin” and modernity”, “Mollah’s property”, “Sabir and satires”, “What must we do with Fatma and Tukezbans”, “Post-box”, “Creation of Mollah Nasiraddin” personages”, “”Bondmaid’s slave” and others was welcomed with interest.