MİRAS növbəti 5 ilə əla qiymətlə gedir
MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi 2015-ci il yanvarın 10-da yaranmasının beş illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirib. Tədbiri giriş sözü ilə İctimai Birliyin İdarə Heyətinin üzvü, professor, tarix elmləri doktoru Qafar Cəbiyev açıb. MİRAS-ın beş ildə bir qeyri-hökümət təşkilatının edə biləcəyindən daha artığını etməyə nail olduğunu vurğulayan Qafar Cəbiyev onun Azərbaycan elminin inkişafında, tarixinin və arxeologiyasının öyrənilməsində əvəzsiz rolundan danışıb. Tədbirin cəmiyyət qarşısında bir hesabat xarakteri daşıdığını qeyd edib.
Birliyin sədri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlilli MİRAS-ın fəaliyyətindən danışarkən 5 əsas məqamı vurğulamağa çalışıb. Qeyd edib ki, İctimai Birlik yarandığı vaxtdan bəri bir sıra uğurlu layihələr, o cümlədən Azərbaycanın mədəni həyatında, xüsusən də elm aləmində ciddi rezonans doğuran orta əsr Ağsu şəhərinin arxeoloji tədqiqi və konservasiyası layihəsini həyata keçirib. 2013-cü ildə Birlik Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin ilk dəfə təsisi etdiyi “Mədəni irs” mükafatını alan birincilərdən olub. Yəni MİRAS-ın fəalyyəti ölkə rəhbərliyinin də diqqət mərkəzindədir. İctimai Birlik artıq Ağsu rayonunun Bəyimli kəndində arxeoloji qazıntılara başlayıb. Məhz bu qazıntıda da Qafqaz Albaniyası tarixinin maraqlı qatlarının aşkar olunması hədəflənib. MİRAS Orta əsr Ağsu şəhəri Arxeoloji Turizm Kompleksini yaradıb. Ölkədə oxşarı olmayan bu kompleks elmin, mədəniyyətin, iqtisadiyyatın, turizmin inkişaf mərkəzinə çevrilməkdədir. İctimai Birlik Azərbaycanda bir sıra işlərin təməlini qoyub. Arxeoloji turizm anlayışını ölkəyə gətirib, tarix və mədəniyyət abidələrinə ictimai münasibəti diqqət mərkəzinə çəkib, kənd yerlərinin ekoloji və etnoqrafik identikliyinin qorunması hərəkatına başlayıb. Bütün bunlarla yanaşı, MİRAS bir sıra beynəlxalq tədbirlərin, elmi konfrans və simpoziumların iştirakçısı, tərəfdaşı və təşkilatçısı olub. Bununla da dünya elm ictimaiyyətinin diqqətini Azərbaycana cəlb edib, ölkəmizi daha geniş miqyasda tanıtmağa çalışıb. Fariz Xəlillinin çıxışı İctimai Birliyin 5 illik fəaliyyətini əks etdirən fotolar və filmlə müşaiyət olunub.
Daha sonra fəaliyyət göstərdiyi 5 il ərzində İctimai Birliyi daim dəstəkləyən 5 insana MİRAS mükafatı təqdim olunub. Bunlar Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm naziri Əbülfəs Qarayev, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin vitse-prezidenti Mikayıl İsmayılov, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin yanında QHT-lərə Dövlət Dəstəyi Şurasının sədri Azay Quliyev, Ağsu arxeoloji ekspedisiyasının rəisi, professor, tarix elmləri doktoru Qafar Cəbiyev və MİRASın İtaliyada təmsilçisi, professor Luigi Scrinzidir.
Yubiley tədbirində birliyin fəaliyyətini ən çox və hərtərəfli işıqlandıran 5 mətbuat nümayəndəsinə MİRASın dostu plaketi təqdim olunub.
Bundan başqa Birliyin fəaliyyətində əməyi olan əksər üzvlər xatirə hədiyyələri alıblar.
Tədbirdə AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Əliyev, sənətşünaslıq doktoru, professor Kübra Əliyeva, Azərbaycan Texniki Universitetinin tarix kafedrasının müdiri, tarix elmləri doktoru, professor Şikar Qasımov, professor, ictimai-siyasi xadim Şahlar Əsgərov, "Az-Granata" Agsu Sirə və Sərab emalı zavodunun direktor müavini Vüqar Mikayılov çıxış edərək MİRAS İctimai Birliyinin fəaliyyətini yüksək qiymətləndiriblər və kollektivi yubiley münasibətilə təbrik ediblər.
Eləcə də İctimai Birliyin beynəlxalq tərəfdaşlarından - İspaniyadan, İtaliyadan, Türkiyədən, Gürcüstandan gələn təbriklər səsləndirilib.
Tədbir MİRAS üzvlərinin ifasında müxtəlif xalqların rəqsləri və MİRAS musiqi qrupunun ifasında muğam parçaları ilə davam edib.

MIRAS Marked 5 Years
MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage held an event dedicated to its 5 year anniversary of establishment 10th January, 2015.
Member of MIRAS Board, Professor and Doctor of Historical Sciences, Gafar Jabiyev opened the event. Underscoring MIRAS acted rather widely than NGO for these 5 years, Professor noted MIRAS work in development of Azerbaijani science, history and archaeology. He said this event is accountable.
The chairman of the Organization, PhD Fariz Khalilli in his speech stressed 5 important moments as many successful projects, the Project of Medieval Agsu town’s archaeological research and conservation notable in cultural life of Azerbaijan and academic field, was rewarding “National Heritage Award” in 2013 which was founded by Ministry of Culture and Tourism on that year for the first time what means MIRAS is in the focus of the government as well. The Organization launched archaeological excavations in Bayimli Village of Agsu region. In this excavation reveal of interesting layers of Caucasus Albanian hsitory is main target. MIRAS created Medieval Agsu Town Archaeological Tourism Complex. This non-analogous complex turns to be development center of culture, toruism and economy and science in the country. MIRAS laid ground for much work. So, the Organization brought to the country the term of archaeological tourism, concentrated on public attitudes towards historical and cultural monuments and started the action of protection of ecological and ethnographical identicity of villages. Furthermore, MIRAS is participant, organizer and counterpart of many international events, symposiums and conferences. Thereby the Organization tried to represent our country in wide scale. The speech of Fariz Khalilli was accompanied with photos and film reflecting 5-year activity of the Organization.
Later 5 people supported MIRAS for these 5 years were granted “MIRAS Award”. They are minister of Culture and Tourism of Azerbaijan Republic, Abulfas Garayev; Mikayil Ismayilov, vice-president of State Oil Company of Azerbaijan Republic; Azay Guliyev, chairman of the Council of State Support to Non-Governmental Organizations under the Auspices of the President of the Republic of Azerbaijan; Gafar Jabiyev, chief of Agsu Archaeological Expedition, Professor, Doctor of Historical Sciences, and representative of MIRAS in Italy, Professor Luigi Scrinzi.
5 representatives of mass media which elucidated the Organization’s activity comprehensively were granted “MIRAS Friend” plaquette within the event.
The members of MIRAS were presented gifts of memory for their active work for the organization.
Associate member of ANAS Vali Aliyev, doctor of art critic and Professor Kubra Aliyeva, chief of history chair of Azerbaijan Technical University, Professor Shikar Gasimov, Professor, public figure Shahlar Asgarov, deputy director of AzGranata MMC, Vugar Mikayilov spoke and appreciated highly the activity of MIRAS Organization and congratulated the MIRAS Team on occasion of the jubilee.
The congratulations of the MIRAS international partners, i.e. Spain, Italy, Turkey, Georgia were sounded during the conference.
The event continued with folk dances of different nations by members of MIRAS and mughams by MIRAS music group.