Makedoniyada konfrans keçirilib
Yanvarın 17-18-də Makedoniyanın Ohrid şəhərində III Beynəlxalq Mədəni İrs, Yerli İqtisadi İnkişaf, Turizm və Media arasında İnterdisiplinar Əlaqələrə Baxış Konfransı keçirilib. Konfransı Makedoniya Sosial Mədəni Antropologiya İnstitutu, ESRA Audiovizual İncəsənət Universiteti, HAEMUS Elmi Tədqiqatlar və Mədəniyyətin İnkişafı Mərkəzi və Azərbaycanın MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi birgə təşkil edib.
Konfrans yanvarın 17-də Belorus tərəfinin hazırladığı "Müqəddəs Sofiya Kilsəsi: Ohriddən Polotska" adlı foto-sərgisi ilə başlayıb. Xatırladaq ki, ildə bir iştirakçı ölkəyə belə bir sərgi təşkil etmək imkanı yaradılır və 2014-cü ildə konfrans Azərbaycanın mədəni irsinə həsr olunmuş sərgi ilə başlamışdı.
Konfransın açılış mərasimində Makedoniya Sosial Mədəni Antropologiya İnstitutunun direktoru Dr. Rubin Zemon, Ohrid şəhəri merinin müavini Angel Janev, MİRAS İctimai Birliyinin sədri Dr. Fariz Xəlilli, ESRA Audiovizual İncəsənət Universitetinin professoru Miso Netkov, HAEMUS Elmi Tədqiqatlar və Mədəniyyətin İnkişafı Mərkəzinin sədri Vasilka Dimitrovska, Azərbaycan Respublikası Milli Televiziya və Radio Şurasının sədr müavini Qafar Cəbiyev və başqaları çıxış edərək içtirakçıları salamlayıblar. Artıq 3-cü dəfə keçirilən konfransın əməkdaşlıq üfüqlərinin genişlənməsinə ciddi təsir etdiyi vurğulanıb.
Konfransda Makedoniya, Albaniya, Rusiya, Litva, Serbiya, Bosniya və Hersoqovina, Bolqarıstan, Belarus, Polşa və b. daxil olmaqla 14 ölkəni təmsil edən tədqiqatçı və alimlər məruzə ilə çıxış ediblər. Azərbaycanı konfransda müxtəlif elmi müəssisə və universitetlərdən 15-ə yaxın alim və tədqiqatçı təmsil edib. Bununla yanaşı, müxtəlif ölkələrdən MİRAS İctimai Birliyi ilə əməkdaşlıq edən elm adamları da konfransa qoşulublar.
Azərbaycanı təmsil edən Prof.Dr. Qafar Cəbiyevin "Azərbaycanda tarixi mədəni irsin mühafizəsi və təbliğində televiziyaların rolu", Prof.Dr. Kübra Əliyevanın ("Bəla" və "Bədnəzər"ə qarşı mübarizə üsulları və onların Azərbaycan arxeologiyası, incəsənəti və mifologiyasında rəmzləri), Dr. Həbibə Əliyevanın (Mədəni irsin mühafizəsində muzeylərin rolu və problemləri), Dr. Nəzmin Cəfərovanın (Azərbaycanın Milli Muzeyləri), Dr. Göyərçin Mustafayevanın (Tənha, unudulmuş və talan edilmiş şair), Dr. Kamilə Mehdiyevanın (Azərbaycan tərəkəmələri və xalça məhsulları), Təranə Məmmədovanın (İsmayıllının mədəni irsi və turizm), Nigar Kərimovanın (Turizm baxımından tarixi abidələrin təbliği), Çexiyadan olan tədqiqatçı Qalina Woodun (Lahıc icması irsinin canlandırılması) kimi məruzələri böyük maraqla qarşılanıb. Eləcə də, MİRAS İctimai Birliyinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının maliyyə yardımı ilə icra etdiyi “Təmiz kənd - yerli icmaların iştirakı ilə ekoloji və etnoqrafik identikliyin qorunması və davamlı inkişafı” layihəsinin Azərbaycan Respublikasının müvafiq qanunvericiliyi ilə səsləşməsi aspektindən təqdimatı da ciddi maraq doğurub. Müxtəlif ölkələrdən olan iştirakçılar layihənin təcrübəsi ilə maraqlanıblar və bu təcrübəni öz ölkələrində davam etdirmək arzularını bildiriblər.
Konfransda mədəni irsin media vasitəsilə qorunması və təqdim olunması, mədəni irsin turizm məqsədilə genişləndirilməsi, mədəni irsin və turizmin iqtisadiyyata təsiri, mədəni irsin turizm məhsulu kimi rəqəmsallaşdırılması, kollektiv yaddaşın rəqəmsallaşdırılması, mədəni irs, sosial şəbəkə, rəqəmsal rekonstruksiyalar, mədəni irsin 3D modelləşdirilməsi və turizm sahəsinə verilən qiymət, turizm məhsulu kimi mədəni irsdə reproduksiya texnikaları və sürət prototipi, folklor, etnomusiqişünaslıq, media və turizmin qiymətləndirilməsi və s. mövzularda məruzələr dinlənilib.

International Conference held in Partnership with MIRAS in Macedonia
3rd international conference “Ohrid –Vodici, 2015” on topic “Rethinking the Framework of Interdisciplinary cooperation between Cultural Heritage, Local Economic Development, Tourism and Media” was co-organized on 17-18 January, 2015 in Ohrid city by Institute for Socio-Cultural Anthropology of Macedonia, University for Audio- Visual Arts “ESRA”,Centre for Scientific Research and Promotion of Culture “HAEMUS” and MIRAS Social Organization in Support of Support of Studying of Cultural Heritage.
The conference launched with photo-exposition “St. Sofia Church: from Ohrid to Polosk” by Belarus on 17th January, 2015. To note, each country every year can hold such an exhibition and in 2014 there was held an exhibition on Azerbaijani cultural heritage. At the opening ceremony director of Institute for Socio-Cultural Anthropology of Macedonia, Dr. Rubin Zemon; deputy of Ohrid city major, Angel Janev; chairman of MIRAS Social Organization, Dr. Fariz Khalilli; Professor of University for Audio- Visual Arts “ESRA”, Miso Netkov; chairman of Centre for Scientific Research and Promotion of Culture “HAEMUS”, Vasilka Dimitrovska; deputy chairman of National Television and Radio Council of the Republic of Azerbaijan, Mr. Gafar Jabiyev made a speech and others welcomed the participants. There was stressed that the third conference is already spread throughout the world.
Researchers and scholars from 14 countries including Macedonia, Albania, Russia, Lithuania, Serbia, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Belarus, Poland and others participated there. Azerbaijan was represented by nearly 15 scholars and researchers from various educational institutions and universities. Along with that the people collaborated with MIRAS also joined the event.
From Azerbaijan, Gafar Jabiyev (The role of the televisions in protection and promotion of historical cultural heritage of Azerbaijan), Prof.Dr. Kubra Aliyeva (The ways of struggle against "Evil" and their symbols in archaeology, art and mythology of Azerbaijan ), Dr. Habiba Aliyeva (The role of museums in the protection of cultural heritage and problems), Dr. Nazmin Jafarova (National Museums of Azerbaijan), Dr. Goyarchin Mustafayeva (Alone, forgotten and plundered poet), Dr. Kamila Mehdiyeva (Azerbaijani terekemes and carperts), Tarana Mammadova (Cultural heritage of Ismayilly and tourism), Nigar Karimova (promotion of historical monuments from tourism aspect), researcher from Czech Republic, Galina Wood (Enlivening Lahij heritage) spoke. The presentation of project “clean village-protection of ecological and ethnographic identity with participation of local communes and sustainable development” by financial support of the Council of State Support to Non-Governmental Organizations under the Auspices of the President of the Republic of Azerbaijan was done from the aspect of coincidence with the corresponding law of the Republic of Azerbaijan. The participants from different countries took interest in the experience of the project and expressed their wish to continue this in their countries.
At the conference, reports on protection and presentation of cultural heritage through media, presentation of cultural heritage for tourism purposes, economic impact from cultural heritage and tourism, digitalization of cultural heritage as touristic products, cultural Heritage, social networks and “new media”, rural tourism and local economic development, tourism and local economic development were delivered.