Makedoniyada 20 Yanvar faciəsi anılıb
Makedoniyada III Beynəlxalq Mədəni İrs, Yerli İqtisadi İnkişaf, Turizm və Media arasında İnterdisiplinar Əlaqələrə Baxış Konfransında iştirak edən elm adamlarından ibarət Azərbaycan nümayəndə heyəti yanvarın 20-də Qazi Mustafa Kamal Atatürkün ata ocağının yerləşdiyi Kocacık kəndində olub, oradakı xatirə muzeyini ziyarət ediblər.
Daha sonra Kocacık kəndinin daxil olduğu Jupa bələdiyyəsində (əhalisi əsasən türklərdən ibarət olan yeganə bələdiyyədir) 20 Yanvar faciəsi ilə bağlı anım tədbiri keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə Jupa bələdiyyəsinin sədr müavini Munir Bastri açıb. Tədbir iştirakçıları əvvəlcə 20 Yanvar şəhidlərinin xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər. MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin sədri, Dr. Fariz Xəlilli Azərbaycan nümayəndə heyətinin Makedoniya səfəri və Azərbaycan-Makedoniya mədəni əlaqələrinin perspektivləri barədə məlumat verib. Azərbaycan Respublikası Milli Televiziya və Radio Şurasının sədr müavini, Prof.Dr. Qafar Cəbiyev "20 Yanvar faciəsi: səbəbləri, nəticələri və dərsləri" mövzusunda ətraflı məruzə ilə çıxış edib. AMEA Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktor müavini, Prof.Dr. Kübra Əliyeva 20 yanvar faciəsi ilə bağlı xatirələrini bölüşüb.
Jupa bələdiyyəsinin sədri Arıyan İbrahim türklərin daha çox yaşadığı bu bölgəyə azərbaycanlıların ilk dəfə gəldiyini və bundan çox məmnun olduğunu bildirib. O, qeyd edib ki, Azərbaycanın son zamanlar iqtisadi sahədəki uğurları və Bakıda görülən böyük quruculuq işləri bizim ucqar kəndlərimizin sakinləri tərəfindən də televiziya vasitəsilə izlənilir. Qarabağ torpaqlarının erməni işğalı altında olmasına üzülür və inanırıq ki, bu problem lap yaxın vaxtlarda öz ədələtli həllini tapacaqdır. Amma bütün bunlara baxmayaraq bütövlükdə sakinlərimiz Azərbaycan haqqında olduqca az məlumatlıdırlar. Bu sarıdan qarşılıqlı səfərlərin, tanıtım tədbirlərinin keçirilməsinə ciddi ehtiyac vardır.
Tədbirin sonunda Jupa bələdiyyəsinin kitabxanasına Azərbaycanla bağlı kitab və jurnallar bağışlanılıb.

20 January Tragedy Commemorated in Macedonia
Azerbaijani delegation of scholars which participated at “Ohrid –Vodici, 2015” on topic “Rethinking the Framework of Interdisciplinary cooperation between Cultural Heritage, Local Economic Development, Tourism and Media” had been on 20 January, 2015 in Kojajik Village of Macedonia where Ataturk abode is situated and visited memorial museum there.
Later event on commemoration of 20 January tragedy was held in Jupa Municipality where Kojajik village is included (only municipality which main population is Turks).
Deputy chief of Jupa Municipality, Munir Bastri opened the event. They commemorated the memories of 20 January tragedy victims with one-minute silence. Chairman of MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage, Fariz Khalilli gave information about visit of Azerbaijani delegation to Macedonia and the perspectives of cultural relations of Azerbaijan and Macedonia. Deputy chief of National Television and Radio Council of the Republic of Azerbaijan, Professor Gafar Jabiyev delivered comprehensive report on “ 20 January tragedy: reasons, results and lessons”. Deputy Director of ANAS Institute of Architecture and Art, Prof. Dr. Kubra Aliyeva shared her memories on 20 January tragedy.
Chief of Jupa municipality, Ariyan Ibrahim stated his delight of Azerbaijanians’ arrival for the first time in this region where Turks inhabited mostly. He noted that Azerbaijan’s latest successes in the field of economy and large renovation work done in Baku are followed by settlers of their remote villages. He expressed his sorrow regarding Karabakh’s occupation by Armenian invaders and hope for this problem’s just solution in a short while. But despite of that the settlers of Jupa have less information about Azerbaijan. There is necessity for arrangement of mutual meetings and promotional works for this purpose.