MİRAS Fəxri Fərmana layiq görüldü
Yanvarın 22-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurası 2014-cü ildəki fəaliyyəti haqqında hesabat konfransı keçirib. Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Administrasiyasının İctimai-siyasi məsələlər şöbəsinin müdiri Əli Həsənov, Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının rəhbərliyi, müxtəlif QHT-lərin nümayəndələri iştirak edib.
Şura sədri, Millət vəkili Azay Quliyev 2014-cü ilin Şura üçün uğurlu il olduğunu və yerinə yetirilən layihələrin aktuallığı və effektivliyi baxımından özünəməxsusluğunu qeyd edib. Ötən il ərzində Şura iki maliyyə yardımı müsabiqəsi elan edib. Şuraya 2014-cü il ərzində 768 təklif daxil olub. Bu təkliflərin 403-ü həyata keçirilib. Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının 2014-cü ildəki fəaliyyəti ilə bağlı video-rolik nümayiş olunub. Ötən maliyyələşmə ilində QHT-lər maarifləndirici tədbirlərə daha çox üstünlük verib.
Tədbirdə Şura tərəfindən maliyyələşdirilən 23 layihə müəllifi olmuş QHTlər fəxri fərmana layiq görülüblər. 2014-cü ilin mart-avqust aylarında “Təmiz kənd - yerli icmaların iştirakı ilə ekoloji və etnoqrafik identikliyin qorunması və davamlı inkişafı” layihəsini uğurla həyata keçirdiyi üçün MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin sədri Fariz Xəlilli də Fəxri Fərmanla təltif olunub.
“Təmiz kənd - yerli icmaların iştirakı ilə ekoloji və etnoqrafik identikliyin qorunması və davamlı inkişafı” adlı layihəsinin əsas məqsədi sosial, iqtisadi və mədəni səviyyəsi eyni olmayan üç kəndin - Ağsu rayonunun Çiyni, Ülgüc və Gəgəli kəndləri timsalında ekoloji təmiz və etnoqrafik baxımdan cəlbedici kənd mühitinin yaradılmasına və bu kəndlərin başqa kənd yerlərinə nümunə olmasına yönəlib. MİRAS İctimai Birliyi 19-20 aprel 2014-cü il tarixlərində layihə çərçivəsində Ağsu rayonunun Çiyni, Gəgəli və Ülgüc kəndlərində monitorinq və əhali arasında sorğu keçirib. Ümumilikdə sorğuda 67 nəfər iştirak edib. Onlar müxtəlif yaş qruplarına, peşə ixtisasına malik insanlar olublar. Ekspertlər monitorinqin nəticələrini analiz ediblər və hesabat hazırlayıblar. Hesabat nəşr edilib və kəndlərdə, müvafiq qurumlarda paylanılıb. Kəndlərdə uyğun maarifləndirici təlimlərin keçilməsi üçün plan hazırlanıb. Plan əsasında 17-19 iyul 2014-cü il tarixlərində Ağsu rayonunun Çiyni, Gəgəli və Ülgüc kəndlərində bələdiyyə üzvləri və yerli icmaların nümayəndələri üçün maarifləndirici təlimlər keçirilib. Ekologiya, mədəni irs, turizm və şəhərsalma üzrə mütəxəssislərin cəlb olunduğu təlimlərdə məişət tullantılarının ətraf mühitə, insan sağlamlığına, eləcə də bölgənin ümumi inkişafına mənfi təsirləri və onların aradan qaldırılması yollarından bəhs olunub, iştirakçılara bu istiqamətlərdə müvafiq tövsiyələr verilib. “ Avqust ayında Ağsu rayonu Çiyni kənd stadionunda "Təmiz Kənd" I Mini Futbol turniri keçirilib. Bu maraqlı futbol yarışmasına "Təmiz kənd" layihəsi ilə əlaqəli olan Miras İctimai Birliyi, Ağsu-Ülgüc bələdiyyəsi, Çiyni bələdiyyəsi, Gəgəli bələdiyyəsinin futbol komandaları qatılıb. "Təmiz Kənd" I Mini Futbol turnirinin əsas məqsədi kənd gəncləri arasında zəif vəziyyətdə olan icma həmrəyliyini inkişaf etdirmək, eləcə də təmiz kənd mövzusunda gəncləri maarifləndirməkdən ibarət olub. Bakı şəhəri və rayon məktəblərində "Təbiət inciləri" foto müsabiqəsi keçirilib və məktəblilərin fotoları sərgilənib, onlar mükafatlandırılıb. Azərbaycan, İspaniya və Makedoniyada keçirilən beynəlxalq konfranslarda layihədən bəhs edən məruzələr olunub, maraqla qarşılanıb, təcrübə mübadiləsi üçün müraciətlər edilib. Layihənin təsiri ilə Ülgüc kəndində su artezian quyusunun fəaliyyətinin bərpası, Gəgəli kəndinə qaz çəkilişinin başlanması və kənd turizmini inkişaf etdirmək üçün "Tərəkəmə çərşənbəsi" folklor festivalının elan edilməsi, Çiyni kəndində Arxeologiya və Etnoqrafiya Mərkəzinin layihələndirilməsi işləri görülür. Layihənin davamlılığı üçün MİRAS İctimai birliyi gələcəkdə də pilot kəndlərdə fəaliyyətini davam etdirəcəkdir.

MIRAS Awarded Honourary Degree
A conference on the activity of Council of State Support to Non-Governmental Organizations under the President of the Republic for 2014 year was held on 22 January, 2015. Ali Hasanov, the head of Department on Social Political Issues of the Executive Apparatus, administration of Council of State Support to Non-Governmental Organizations under the President of the Republic of Azerbaijan and various NGO representatives took part there.
The chairman of the Council, MP Azay Guliyev said 2014 year was successful for the NGOs and projects were actual and effective. The council announced call for two grants. The Council received 768 project proposals 403 out of which were realized. Video was shown concerning Council’s acvtivity of 2014. For last finance year NGOs preferred educational events more. Twenty three NGOs which projects were funded by the Council of State Support to Non-Governmental Organizations under the President of the Republic of Azerbaijan were granted honourary decrees. Chairman of MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage, PhD Fariz Khalilli was rewarded Honourary Degree for the successul implementation of project ‘“Clean Village-Protection of Ecological and Ethnographic Identity with Participation of Local Communes and Sustainable Development”” in March-August, 2014.
Main purpose of “Clean Village-Protection of Ecological and Ethnographic Identity with Participation of Local Communes and Sustainable Development” project is to gain creation of urban environment attractive in environmentally friendly and etnographical terms in examples of Chiyni, Ulguj and Gagali villages of Agsu region, three different villages of various social, economic and cultural level and their recognition as exemplary village. The employees of the Organization arranged monitoring and survey with settlers of Chiyni, Gagali and Ulguj villages of Agsu region on 19-20 April 2014. Generally 67 people participated in the surveys. They had different ages and specialties. The experts analyzed the monitoring results and prepared report which was later published. That was distributed in different villages and corresponding bodies. A plan was worked up for educational trainings in the villages. On the basis of the plan the employees of the Organization arranged educational trainings with representatives of local communes of Chiyni, Gagali and Ulguj villages of Agsu region on 17-19 July, 2014. Negative influence of garbage on environment, human health and general development of the area and the ways of their prevention were dealt and relevant recommendations given to the participants in this line in the trainings attended by experts on ecology, cultural heritage, tourism and town-planning. 1st mini football tournament "Clean Village" was held in August in Chiyni Village stadium. Football teams of MIRAS Social Organization, Agsu-Ulguj town municipality, Chiyni village municipality, Gagali village municipality joined this interesting football. “Clean village 1st mini football tournament connected with clean village project aims at developing commune solidarity in poor condition among village youth and educate youth on topic clean village. “Pearls of nature” photo contest was arranged in Baku city and regional schools, and schoolchildren’s photos are shown and they are awarded. Presentations were made during the conferences held in Azerbaijan, Spain, Macedonia and welcomed with the interest, exchange of experiences were made. Due to the results of the project, the work is being done in Ulguj Village on the restoration of well; gas is laid up in Gagali Village, announcement of “Terekeme charshanba” folklore festival to develop rural village, designing work of Archaeology and Ethnography Centre in Chiyni Village is under way. MIRAS Organization will continue its activity in pilot villages for the durableness of the project in the future.