Bakıda Gənclərin I Beynəlxalq Mədəni İrs Və Turizm Forumu Öz İşinə Başlayıb
MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə 2 gün davam edəcək forumda “Araşdır, qoru və təbliğ et!” devizi altında müxtəlif ölkələrdən yaşı 40-dək olan gənclər iştirak edir.
Forumun məqsədi gəncləri bir araya gətirərək, ölkələr və xalqlar arasında mədəni irsin qorunması və öyrənilməsi, turizm və onun yeni sahələri istiqamətində əməkdaşlıq perspektivlərini genişləndirmək, yeni ideyaların mübadiləsinə və uğurlu təcrübələrin geniş tətbiqinə nail olmaqdır. Forumda Azərbaycan, Türkiyə, Rusiya, İran, Gürcüstan, Norveç, Tacikistan, İtaliya, Misir, İspaniyanın təmsil olunan gənc alim və mütəxəssisləri mədəni irs və turizm mövzusunda qlobal, interdisiplinar və milli məqamları, o cümlədən problem və perspektivləri müzakirə edirlər.
Forumu açıq elan edən MİRAS İctimai Birliyinin sədri, Dr. Fariz Xəlilli forumun hədəfinin davamlı keçirmək və Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu və bizə miras kimi ötürdüyü Gənclər günü anlayışını Yer üzünə yaymaq olduğunu bildirib. O, qeyd edib ki, özündə ülvi hissləri və sevgini ehtiva edən bu anlayış mədəni irs və turizm kimi insanları və toplumları bir-birini tanımağa və yaxınlaşmağa sövq edən ixtisas sahələrinin gənclərini bir olmağa və birlik məsajı verməyə çağırır: "Oxumaq və öyrənmək yaxşıdır və biliklərin özəyini təşkil edir. Səyahət isə bilikləri nəinki möhkəmləndirir, bəzən yaranmış və ya yaradılmış yanlış təsəvvürləri alt-üst edir. Odur ki, mədəni irs və turizm sadəcə ixtisas sahələri deyil, həm də bu günün qida, su və hava kimi zəruri tələbatıdır".
Daha sonra çıxış edən MİRAS İctimai Birliyinin İdarə Heyətinin üzvü, professor Qafar Cəbiyev, İtaliyanın Kalabriya universitetinin rektoru, professor Gino Crisci, YOCOCU Assosiyasiyasının prezidenti Andrea Macchia, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin əməkdaşı Məleykə Hüseynova, MİRAS İctimai Birliyinin sədr müavini Arzu Soltan, "Dostlar üçün Gürcüstan" Beynəlxalq Turizm Assosiyasiyasının təsisçisi İrakli Ephremidze, professor Şikar Qasımov, professor Kübra Əliyeva, "Caban-Qar" MMC-nin rəhbəri Zeynəb Qasımova, Sağlamlıq İmkanları Məhdud Gənclərin Peşə Reabilitasiya Mərkəzinin direktoru Rahilə Həsrətova, Arabaçı TV-nin direktoru İlham Məhərrəmov forumun əhəmiyyətini vurğulayaraq təşkilatçıları və iştirakçıları təbrik ediblər.
Forum çərçivəsində “Biz həmişə Sizinlə” əlil və qayğıya ehtiyacı olan gənclərin əl qabiliyyətlərindən ibarət xeyriyyə sərgisinin açılışı da olub.
Daha sonra "Araşdır" və "Qoru" bölmələrində çıxış və debatlar keçirilib. Məruzəçilər Forum iştirakçılarının suallarını cavablandırıblar.
Forumda Sibirin mədəni irsinin qorunması və təbliğində cari meyllər, Azərbaycan folklorşünaslığının 1900-1930-cu illərdə keçdiyi yol, Tacikistanın tarixi-mədəni irsi, Gürcüstanın mədəni irs resursları, Norveç təbiətində mədəniyyət izləri, Muzeylərin mədəniyyətlərarası dialoqun obyekti kimi mövcud təcrübələr, Topqapı Sarayı Muzeyində mədəni irs sərvətlərinin qorunmasında önləyici üsullar, gənc konservasiya alimləri və mədəni irs sahəsində Kalabriya Universitetinin İtaliya təcrübəsi, misirlilər və onların xalq mahnıları, İranda yerli memarlığın qorunması və tarixi binaların bərpası və hər ev bir otel təcrübəsi, dörd ölkəni (Azərbaycan, Qazaxıstan, Özbəkistan və Türkiyə) əhatə edən Ümumi Mədəni irs şəhərləri arxeoloji turizm layihəsinin ortaya qoyduğu beynəlxalq marşurut, İspaniyada mədəni irs və icmanın idarə olunması, Azərbaycan mədəni irsinin ali təhsil alan xarici tələbələrə tanıdılması təcrübəsi, yerli turizm bələdçilərinin mədəniyyət və tarixin təbliğatçısı kimi, Şimali Kiprdə tələbə turizmi, turizm potensialı olan regionlarımızda kənd turizminin inkişafi, Gürcüstanda inkluziv turizm bələdçiləri üçün təlim kursları mövzuları geniş müzakirə olunur.

International Youth Forum of Cultural Heritage and Tourism Started its Work in Azerbaijan
The 1st International Youth Forum of Cultural Heritage and Tourism kicked off on February 1 in Baku, Azerbaijan.
Youth of 40 age from various countries participate at the forum, lasted 2 days under slogan “Explore, Protect and Promote!” by MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage.
The Forum aims at maintaining collaboration perspectives in the direction of protection and study of cultural heritage, tourism and new fields of tourism by gathering youth among the countries, achieving wide application of exchange of new ideas and successful practices. Young scientists and experts from Azerbaijan, Turkey, Russia, Iran, Georgia, Norway, Tajikistan, Italy, Egypt and Spain discuss global, interdisciplinary and national issues, as well as the problems and prospects on cultural heritage and tourism.
PhD Fariz Khalilli, chairman of the MIRAS Social Organization opening the event said the target of the forum is to deliver the essence of Azerbaijani Youth Day, passed as heritage and founded by national leader Heydar Aliyev, to the whole world, and widely celebrated continuously every year on February 2. He noted that this conception embraced sublime feelings and love called on youth of qualification fields like cultural heirtag and tourism making peoples to recognize and know each other, to be united: “It is good to lean and read and this makes basis of knowledge. Travel does not only strengthen knowledge, but also destroys wrong views. Thus cultural heritage and tourism are not only qualification, but also urgent demands of today, i.e. food, water and air”.
Doctor of Historical Sciences, Professor Gafar Jabiyev; Professor Gino Mirocle Crisci, rector of University of Calabria in Italy; Andrea Macchia, President of the YOCOCU Association; employee of the Ministry of Culture and Tourism, Maleyka Huseynova; Arzu Soltan, deputy chairperson of the MIRAS Social Organization; Irakli Ephremidze, founder of the International Tourism Association “Georgia for Friends”; officials of Tajikistan and Egypt embassies, as well as professors Shikar Gasimov, Kubra Aliyeva, head of "Cabaqar" LLC Zeynab Gasimova, director of Vocational Rehabilitation Centre for young people with limited health Rahila Hasratova underscored the event’s significance and congratulated the organizers and participants.
Charity exhibition "We are always with you" of work of art by disabled youth was opened within the forum.
Later there were held speeches and debates in sessions “Explore” and “Protect”. The speakers responded the questions of the forum participants.
The topics of current trends in cultural heritage preservation and promotion in Siberia; the history of Azerbaijani folklore in 1900-1930 year; historical-cultural monuments of Tajikistan; cultural heritage resources of Georgia; traces of culture in Norwegian nature; museums as object of intercultural dialogue and current experiences; preventive experiences in protection of cultural heritage teasures at Topkapi Palace Museum; young conservation scientists and Italian practice of Calabria University in the field of cultural heritage; Egypt people and their folk songs; protection of vernacular architecture in Iran and restoration of historical buildings and each home is one hotel practice; international route forwarded by archaeological tourism project of “Cities of Common Cultural Heritage” embraced four countries (Azerbaijan, Kazakstan, Uzbekistan and Turkey); cultural heritage and community management in Spain; the experience of promotion of the Azerbaijani cultural heritage for foreign students studying in Azerbaijan; local tourist guides as ambassadors of culture and history; the student tourism in northern Cyprus; development of rural tourism in the regions with tourism potential; training courses for inclusive tourist guides in Georgia are widely discussed during the forum.
Abstracts of the forum speeches were published in a book.
To strengthen the bonds of friendship and cooperation among the countries participating at the event and explore other actual problems, it was decided to hold the 2nd International Youth Forum of Cultural Heritage and Tourism in 2016.