Ağsunun Gəgəli kəndində I Beynəlxalq Tərəkəmə Çərşənbəsi Folklor Festivalı keçirilir
Mart ayının 16-da Ağsu rayonunun Gəgəli kəndində MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin təşəbbüsü, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, AMEA Folklor İnstitutu, Ağsu rayonu İcra Hakimiyyətinin dəstəyi ilə I Beynəlxalq Tərəkəmə Çərşənbəsi Folklor Festivalının açılış mərasimi olub. Festivala Azərbaycan, Türkiyə, Gürcüstan və Misirdən 150-yə qədər iştirakçı qoşulub. Festivalın proqramına müxtəlif folklor qruplarının çıxışı, sərgi-yarmarkanın keçirilməsi, oturma gecələri və axır çərşənbə tonqallarının izlənməsi, Orta əsr Ağsu şəhəri turu daxildir.
Əvvəlcə Ağsudan olan Aşıq Məhəmmədin ifaları, eləcə də kosa və keçəlin müşaiyəti ilə gələn qonaqlar sərgi-yarmarkaya baxıblar. Sərgidə Bico və Qəşəd kəndlərində toxunan xalçalar, Gəgəli kəndində toxunan palazlar, müxtəlif kəndlərdən sərgiyə gətirilmiş etnoqrafik əşyalar, Bakıda və Ağsuda yaşayan rəssamların əsərləri, heykəltəraş Vüqar Quliyevin daş və dəmir oksidindən hazırladığı miniatür heykəllər, Zaqatalanın Mamrux kəndində və Ağsuda hazırlanan tikmələr, əl işləri, kənd təsərrüfatı məhsulları (yerli bal, motal pendiri, kənd yumurtası, sarımsaq və s.), eləcə də Orta əsr Ağsu şəhəri və Mehrəvan qalasından aşkar olunmuş arxeoloji materiallar nümayiş etdirilib.
Festivalı açıq elan edən Ağsu rayonu İcra hakimiyyətinin başçısı Ənvər Seyidəliyev müxtəlif ölkələrdən və bölgələrdən gələn qonaqları salamlayıb, Gəgəli kəndində belə bir festivalın keçirilməsinə başlanması münasibətilə təşkilatçılara minnətdarlıq edib. Ağsuda son zamanlarda bir çox foklor tədbirlərinin keçirilməsi bu bölgədə ənənələrə hörmətin əlamətidir, gələcəkdə Ağsunun da "folklor paytaxtı" statusu alacağına inandığını deyib.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin əməkdaşı Seymur Həsənov Azərbaycanda turizmin inkişafına kəndlərimizin də qoşulmasının vacibliyini və yaşıl turizmin Ağsuda da inkişaf etdirilməsinin zəruriliyini bildirib. Bu mənada festivalın təsirli olacağına və daha da genişlənəcəyinə ümid etdiyini deyib.
MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin sədri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlilli Gəgəli kəndinin qısa tarixçəsi, türk tərəkəmə obası kimi əhəmiyyətini və tərəkəmə çərşənbəsinin fərqliliyini qonaqların nəzərinə çatdırıb. Festivalın ənənəvi keçirilməsinin kənddə maddi rifahın, mənəvi ab-havanın inkişaf edəcəyinə təsir edəcəyini bildirib.
Professor Şikar Qasımov Novruz və çərşənbə ənənələrinin Sovet dövründə uzun müddət yasaq olduğunu, qadağanın aradan qaldırılmasının uzun zaman aldığını qeyd edib. Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Novruza verdiyi önəmi, YUNESKO-nun qeyri-maddi mədəni irs siyahısına salınması, Prezident İlham Əliyevin Axır çərşənbə və Novruz bayramı tədbirlərində yaxından iştirakını təqdir edib.
Türkiyədən festivala qoşulmuş şair Muharrem Yenigün Novruzun türk toplumunda yerindən, Türkiyənin şərq bölgələrindəki Novruz adətlərindən bəhs edib. Novruz ənənələrinə həsr etdiyi yeni şeirini səsləndirib.
Misirli müsiqişünas Mona Zedan kənd sakinlərinin və qonaqların bayramını təbrik edib, ərəb xalq musiqisi parçaları ifa edib.
Bədii hissə Həqiqət Musayev adına Gəgəli kənd ümumi orta məktəbin şagirdlərinin ifasında məzhəkəli tamaşa ilə davam edib. Tamaşanın ssenarisini məktəbin direktoru Sabit Abdullayev, quruluşunu Uşaq birliyi təşkilatının rəhbəri Nərgiz Quliyeva hazırlayıb. Maraqla qarşılanan tamaşa ikinci gün də proqrama daxi edilib.
MİRAS Musiqi qrupunun üzvləri tarzən Mehman Mikayılov, kamança ifaçısı Cahandar Mikayılov, xanəndələr Ruslan Adgözəlov, Nurlan Namazov və Tahir Şəfiyev xüsusi proqramla çıxış ediblər.
Bakı Uşaq Teatrının hazırladığı bayram tamaşası kənd sakinlərinin marağına səbəb olub. Peşəkar aktyorları uzun müddətdir kəndlərində görməyən sakinlər bunu xüsusi vurğulayıblar. Teatrın direktoru İntiqam Soltan kəndlərdə belə tamaşaların oynanılması onlara xüsusi zövq verir.

1st International Tarakama Charshanba Folklore Festival Held in Gagali Village of Agsu
On 6 March 2015 1st International Tarakama Charshanba Folklore Festival was co-organized in Gagali Village of Agsu region in initiative of MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage, with support of Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan and ANAS Institute of Folklore. The festival was attended by nearly 150 participants from Azerbaijan, Turkey, Georgia and Egypt. The festival program included performance of various folklore groups, join exhibition-fair, to follow oturma rite and akhir charshanba bonfires and Agsu tour.
The guests first followed songs of ashig Muhammad from Agsu, as well as kosa and bald and watched the fair. In the exhibition, carpets woven in Bijo and Gashad villages, rughs of Gagali, ethnographic articles brought from the villages to the fair, art work of artists living in Baku and Agsu, miniature statues made of stone and iron oxide by sculptor Vugar Guliyev, sewing from Mamrukh village of Zagatala and Agsu, as well as hand work, agricultural products (local honey, motal cheese, village eggs, garlic, etc.), as well as archaeological materials displayed from medieval Agsu town and Mehravan Castle, were shown.
Anvar Seyidaliyev, head of Agsu Executive Power welcomed the guests from various countries and regions and thanked to the organizers for such a great festival in Gagali Village. Implementation of many folklore events lately in Agsu is a sign of respect to the traditions in this region and chance o gaining “folklore capital status” of Agsu in the future.
Employee of Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan, Seymur Hasanov stated urgency of villages’ joining the tourism development in Azerbaijan and improvement of green tourism in Agsu. In this sense he hoped for the festival effectiveness and strength.
Chairman of MIRAS Social Organization in Support of Studying of Culture Heritage, PhD Fariz Khalilli brought to notice of the guests short history of Gagali Village, importance of Turkic Tarakama Abode and specific feature of the tarakama charshanba. He noted traditional holding of the festival can make impact on the development of financial welfare and moral atmosphere in the village.
Professor Shikar Gasimov stated Novruz and charshanba traditions were banned for long term during Soviet rule and prevention of the ban took much time. He appreciated importance of Novruz assumed by nationwide leader Haydar Aliyev, inclusion to UNESCO intangible heritage list and close attendance of President Ilham Aliyev in events of akhir charshanba and Novruz holiday.
Poet Muharrem Yenigun who joined to the festival from Turkey dealt with Novruz place in Turkic community and Novruz traditions in eastern parts. He recited new poems on Novruz traditions.
Egyptian musician Mona Zedan congratulated the settlers and guests on occasion of Novruz holiday and sang Arabic folk songs. The concert continued with funny spectacle of pupils of Gagali secondary school named after Hagigat Musayev . The screenwriter of the performance is principal of the school, Sabit Abdullayev, producer is Nargiz Guliyeva, the head of Children Union Organization. It was staged for the second time within the festival.
The members of MIRAS Music Group (tar performer-Mehman Mikayilov, kamancha- Jahandar Mikayilov, singers Ruslan Adgozalov, Nurlan Namazov and Tahir Shafiyev) had special music program.
Performance of Baku Children Theatre caused the residents’ interest. The late mentioned they for long time did not see professional actors in the village. According to the director of the theatre Intigam Soltan, they are specially enjoyed in the performance in the villages.