“Arxeoloji abidələrin inklüziv turizm perspektivləri və əlillərin reabilitasiyasına dəstək” layihəsinin növbəti mərhələsi yekunlaşdı
27-7-2015
MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının maliyyələşdirdiyi “Arxeoloji abidələrin inklüziv turizm perspektivləri və əlillərin reabilitasiyasına dəstək” layihəsi çərçivəsində 22-27 iyul 2015-ci il tarixlərində Şamaxı, Ağsu, İsmayıllı rayonlarında 100-ə yaxın obyektdə araşdırmalar apararaq 135 nəfərin arasında sorğu keçirdi.
Layihənin ilk mərhələsi sözügedən bölgələr haqqında məlumatın toplanması, ikinci mərhələ bölgələrdə icra hakimiyyəti, əmək və əhalinin sosial müdafiə mərkəzləri, xəstəxana, poliklinika, mədəniyyət və turizm obyektləri, qeyri-hökumət təşkilatları, ictimai birlik və cəmiyyətlər, fiziki imkanları məhdud insanlar və ümumi əhali arasında sorğulardan ibarət idi.
Sorğular zamanı bölgələrin əksəriyyətində fiziki imkanları məhdud insanların mədəni-maarif ocaqlarından, turizm obyektlərindən istifadəsində əsas maneə kimi məhz xüsusi nəqliyyatın, pandusların, yolların, səkiyə qalxmaq və düşmək üçün cığırların, lift və qaldırıcı qurğuların olmaması, maddi imkanların azlığı, fiziki imkanı məhdud insanları müşayiət edəcək bələdçilərin yoxluğu qeyd edildi.
Azərbaycanda son zamanlar fiziki imkanları məhdud insanların cəmiyyətə inteqrasiyası və sosial reabilitasiyası istiqamətində qəbul olunan dövlət proqramlarında bu məqamlar nəzərə alınsa da, sözügedən obyektlərin inşası zamanı sosial müdafiə sahəsində çalışanların, həkim-reabilitoloqların rəylərinin öyrənilməməsi, nəticədə həssas təbəqənin özünə qapanmasına gətirib çıxarır.
İlkin nəticələr yalnız “Şamaxı Palace” Rixos Hotel-də fiziki imkanları məhdud insanların rahat hərəkəti və istirahəti üçün tam şəraitin, xüsusi nömrələrin, liftlərin olduğunu göstərdi.
Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında isə, fiziki imkanları məhdud olan insanların işlə təmin olunduğu məlum oldu.
Araşdırma zamanı həmçinin fiziki imkanları məhdud insanlar üçün tikilmiş evlərin də əksəriyyətində ciddi qüsurlar olduğu, kommunal şəraitin tələblərə cavab vermədiyi, onların birlikdə toplaşması, mütaliə və müzakirələr keçirmələri üçün məkanlarının olmadığı aydınlaşdı.
İsmayıllı rayonunda Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Mərkəzində fiziki imkanları məhdud insanlara xüsusi baxıcıların təyin olunması, səhhətində problem olan uşaqlarla çalışan İsmayıllı Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzinin fəaliyyəti, Şamaxı rayonunda qapalı tipli Psixonevroloji Xəstəxananın sakinlərinin isə müntəzəm ekskursiyalara aparılması, rayonun Mədəniyyət və Turizm şöbəsinin onlara konsert proqramları təşkil etməsi, Ağsuda “Gülsam” Əlillərin Reabilitasiyası İctimai Birliyinin cəmiyyətə inteqrasiya istiqamətində fəaliyyəti və “Veteranlar” klubu çox təqdirəlayiq hallardır. Bu təcrübənin öyrənilməsi, KİV-də yayımlanaraq digər bölgələrdə tətbiqi müsbət hal ola bilər.
Tibbi Ekspertiza Komissiyasının üzvləri ilə görüşə bilməsək də, Şamaxı və Ağsu rayonlarında həkim-ekspertlərlə, tibb işçiləri ilə söhbətlərimizdə əsas problem kimi bu kateqoriyadan olan insanlara səyyar xidmətin olmaması, onların müalicə və reabilitasiya üçün yalnız Bakıya getmələri, bunun isə istər maddi, istərsə də sağlamlıq baxımından ağrılı məqam olması qeyd edildi.
Görüşdüyümüz fiziki imkanı məhdud insanların bir qismi işləmək istədiklərini, xüsusən xalçaçı xanımlar böyük həvəslə sənətlərini maraqlananlara öyrətmək həvəsini bildirdilər. Araşdırma zamanı rəyi soruşulanlar onların küçədə görünmələrinə başqa cür baxıldığını bildirdilər və mənəvi təzyiqin psixoloji kompleksə çevrildiyi söylədilər. Bu ağrıdıcı fakt gələcəkdə tək fiziki imkanları məhdud insanlar deyil, əhali arasında da ciddi maariflənməyə ehtiyac olduğuna bariz nümunədir. Bu işə isə kompleks yanaşılmalı, sosial müdafiə, səhiyyə və təhsil sahəsində çalışanlarla yanaşı, vətəndaş cəmiyyəti kimi QHT-lər də geniş iş aparmalıdırlar.
Araşdırmalar zamanı bölgələrdə tarixi, mədəniyyət və memarlıq abidələrinə baxış keçirildi, fotolar çəkildi. Hər obyekt inklüziv turistik, tarixi, memarlıq, ekoloji və tibbi baxımdan öyrənildi.
Azərbaycanda yeni sahə olan inklüziv turizm haqqında məlumatsızlıq, bu sahədə ciddi maarifləndirməyə ehtiyac olduğunu göstərdi. Bütün bu məqamlar layihənin üçüncü mərhələsində, sözügedən bölgələrdə inklüziv turizm perspektivlərinə dair seminarlar zamanı həyata keçiriləcək. Layihə müvafiq tövsiyələr kitabının, inklüziv tur marşrutların hazırlanması, pilot layihə kimi Orta əsr Ağsu şəhəri Arxeoloji Turizm Kompleksinin inklüziv turizm maketinin təqdimatı ilə yekunlaşacaq.

”Inclusive tourism prospects of archaeological monuments and the next phase of the project in support of the rehabilitation of the disabled" completed
27-7-2015
MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage conducting research in nearly 100 facilities among 135 people in Shamakhi, Agsu, Ismayilli regions ”Inclusive tourism prospects of archaeological monuments and the next phase of the project in support of the rehabilitation of the disabled" project financed by the Council on State Support to NGOs under the auspices of the President of the Republic of Azerbaijan, on 22-27 July 2015, facilities were surveyed.
The first phase of the project included collection of information about the regions, while the second stage the surveys among executive power in the regions, centers for labor and social protection of population, hospitals, clinics, cultural and tourism facilities, non-governmental organizations, public associations and societies, and disabled people and the general population.
Though these factors were taken into account in the state programs accepted in the direction of integration of people with physical disabilities and social rehabilitation in Azerbaijan lately, non-learning of views of people in the area of social protection during the construction of the facilities, as well as doctors-rehabilitators ultimately leads to the circuit of vulnerable ones.
Initial findings showed that only in Samaxi Palace Platinum by Rixos there existed the conditions, private rooms, elevators for the rest of the disabled people's.
However, it became clear that the people with disabilities were employed in Shamakhi Astrophysical Observatory.During the query, it was displayed that the serious flaws found in majority of houses built for people with physical disabilities, as well as, the utility did not meet the requirements, their gathering together, lack of place for reading and discussions.
Shamakhi Astrophysical Observatory, however, it became clear that the employment of people with disabilities.
During the investigation, the majority of houses built for people with physical disabilities as well as serious flaws, the utility did not meet the requirements of conditions, gathering them together, there is no clear places to spend reading and discussions.
Provision of special caregivers for the physically disabled people in the Center for Labour and Social Defense of Population in Ismayilli region, the activity of Child and Family Support Center in Ismayilli working with children who have health problems, the regular excursions for closed Shamakhi Neurological Hospital residents, conducting concerts in the region’s Culture and Tourism Department for them, in the line of integration of NGO "Gulsha" Rehabilitation of Persons with Disabilities in Agsu activities into society, Veterans' Club are very commendable. The study of this experience can be a positive thing in their spread and application in other regions.
Though we couldn’t meet with members of the Medical Examination Commission, in our conversation with physician-experts and medical workers of Agsu, Shamakhi it was noted as a major problem the lack of mobile service in this category people, their going to Baku only for their treatment and rehabilitation, its being painful both in terms of health and morality.
Some of the people interviewed stressed that they would like to work with people with limited physical ability, especially ladies engaged in the art of carpet expressed their enthusiasm to teach interested. During the survey, the respondents expressed that their going out into the street seems strange to others and hereby become psychological pressure from moral.
The painful fact is an obvious example of the need for awareness not among the population seriously, but also people with disabilities in the future. This is a comprehensive approach to the work, NGOs as civil society must carry out wide work like those working in social protection, health and education.
During the studies in the regions historical, cultural and architectural monuments were surveyed, the photos were taken. Each facility was studied from the aspect of inclusive attractions, history, architecture, environment and health point of view.
Less information on the new field of tourism, inclusive tourism has shown that there is a serious need for enlightenment in this area. All these points are to be implemented on the third phase of the project, in the mentioned areas at the seminars on the prospects of inclusive tourism. The project will be completed with presentation of a book on the recommendations, inclusive tour routes, as well as inclusive tourism model of Medieval Agsu Town Archaeological Tourism Complex in the form of a pilot project.